В спор относно кой трябва да носи отговорност за поддържането на уникалните мозайки в Епископската базилика в Пловдив влязоха общинските съветници от ПП-ДБ и местната управа. По-рано днес от групата алармираха, че те са в критично състояние, цитирам „вследствие на скандална заповед за забрана, цитирам, издадена „на тъмно“ от кмета Костадин Димитров“ през месец май, тази година.
При посещение на място от съветници от ПП-ДБ в Пловдив те установяват, че състоянието на мозайките не е добро – те са покрити с прах, боклуци, а по някои участъци се наблюдават плесени, обясни Веселина Александрова от групата.
Твърденията на съветниците от ПП -ДБ бяха отхвърлени от заместник-кмета по култура и археология в община Пловдив Пламен Панов.
По думите му, ограниченията се отнасят единствено до интервенции, които могат да застрашат целостта на археологическия обект. Заповедта на кмета е издадена след констативен протокол на Главната дирекция „Инспекторат за опазване на културното наследство“ към Министерството на културата, където са посочени нередности в досегашните действия. Според документа служителите на Общински институт „Старинен Пловдив“, който стопанисва Базиликата, нямат право да извършват необосновани намеси върху мозайките. При спешни случаи като плесен или замърсяване, трябва да се изготвя доклад и да се съгласуват действията с Регионалния археологически музей (РАМ), обясни зам.-кметът.
Според него, директорът на „Старинен Пловдив“ д-р Елена Кантарева – Дечева е изтълкувала заповедта като пълна забрана за грижа. Институтът вече два пъти е загубил съдебни жалби срещу наложените административни мерки.
По думите на Панов, от „Старинен Пловдив“ трябва да поддържат мозайките, още повече че в правилника на Института има задължение да се грижи за опазване на културното наследство.
В позиция от Общински институт „Старинен Пловдив изразява загриженост за състоянието на мозаечните подове в Епископската базилика на Филипопол, след като от април 2024 г. поддържащите дейности по тях бяха преустановени в изпълнение на разпореждане за принудителни административни мерки от Министерството на културата.
Според Института, наложената забрана е довела до натрупване на прах, развитие на плесени и други вредни процеси, които компрометират състоянието на мозайките и създават лошо впечатление у посетителите.
Институтът е изпълнил задълженията си по предоставяне на доклад за извършените досега дейности и е разработил програма за превантивна и поддържаща реставрация, която е съгласувана със съответните институции. Въпреки това, забраната за извършване на дейности остава в сила.
От „Старинен Пловдив“ призовават за намиране на адекватно решение, подчертавайки, че регулярната поддръжка е ключова за опазването на мозайките и подчертават, че разполагат с квалифицирани специалисти и необходимите ресурси за осъществяване на тези дейности, в съответствие със световната практика и законовите изисквания.
Развитието на казуса предстои.