След дебатите между народните представители за приемане на Законопроекта за противодействие на корупцията с вносител Кирил Петков и група народни представители, както и Законопроекта за противодействие на корупцията сред лица, заемащи висши публични длъжности, внесен от Министерски съвет, последва гласуване и приемане на първо четене и на двата законопроекта, предаде БГНЕС.

НС обсъжда създаването на нов закон за противодействие на корупцията

Законопроект внесен от Кирил Петков и група народни представители беше подкрепен с 138 гласа "за", а законопроектът внесен от Министерски съвет получи 113 гласа "за".

Това обаче стана след близо 4 часа, в които се чуха изказвания на редица депутати, някой от които доведоха и до спорове.

Петър Петров от "Възраждане" обвини "Продължаваме промяната", че са преписали 77% от своя законопроект от сега действащия закон на ГЕРБ. Той коментира, че в законопроекта на ПП е записано, че вместо на разследващите инспектори да се даде да използват системи като ГРАО например, е записано, че те ще могат да използват безплатен градски транспорт и хумористично посочи, че може би трябва да им се даде и безплатна карта за фитнес, с която да борят корупцията. "Знаете ли как се казва, когато препишеш законопроект на ГЕРБ, президентът ви го каза, нарича се шарлатания", каза той.

Хаджигенов: Не сме синоним на корупцията. Ние сме корупцията

Милен Матеев от "Продължаваме промяната" пък му отговори, че "с по-малко от 1 процент промяна в конституцията можем да променим държавното устройството на страната", каза той.

Смиляна Нитова от БСП каза, че ще подкрепят и двата внесени законопроекта за противодействие на корупцията.

"Борбата с корупцията е дълъг и сложен процес. Гражданите имат очаквания към нас да създадем добър закон.", категорична е тя.

Вежди Рашидов припозна антикорупционната реторика като виновник за проблемите с Шенген

Председателят на ПГ на "Продължаваме промяната" Андрей Гюров посочи: "Трябва да предприемем конкретни действия и да се концентрираме на резултатите. Няма никой над закона и когато бъдат нарушени правилата, следва да се понесе отговорността и най-вече трябва да се понесе от хората, които са по най-висшите етажи на властта, защото по този начин ние даваме пример за цялото общество', каза той.

Експерти по Дарик: Корупция, миграция и геополитика спъват България за Шенген

Десислава Атанасова от ГЕРБ коментира, че тези антикорупционни законопроекти са били поставяни като гаранции и залог за правителство преди и сега наблюдаваме същото. "Според нас и двата законопроекта имат много слабости и трябва много работа за отстраняване на тези слабости.", каза тя и добави, че те ще подкрепят и двата законопроекта. "Ние сме сигурни, че за да работи, който и да е орган създаден със закон, на първо място тя трябва да бъде натоварена с доверието на българските граждани, политиците и нашите партньори. Ако не започнем да спираме езикът, който използваме спрямо българските институции, ако не се опитаме да се противопоставим на ползването им като бухалки, всички заедно, доверието в българските институции никога няма да го има.", категорична е тя. Атанасова заяви, че е крайно време е да спрат с политическото говорене.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм