Депутатите приеха на първо четене бюджетът на Държавното обществено осигуряване за тази година. Заложените разходи са 22 млрд. лева, като основната част от тях - 19 млрд. лв., отиват за плащане на пенсиите.
ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ подкрепиха план-сметката, от ДПС и „Възраждане“ се въздържаха, а „против“ гласуваха депутатите от БСП и ИТН.
Бюджетът предвижда осъвременяване на пенсиите с 12 на сто от първи юли, актуализирани по т.нар. швейцарско правило. Запазва се размерът на осигурителната вноска и на максималната пенсия в размер на 3 400 лева.
Корнелия Нинова: ГЕРБ и ПП се хванаха за гушите за 1.2 млрд. лв. Ще провалят бюджета
В план-сметката е заложено също обезщетението за втората година от майчинството да се изравни с минималната работна заплата в размер на 780 лева. Това увеличение влиза в сила със задна дата от 1 януари, като ще бъде изплатено от НОИ наведнъж, вероятно с първото плащане за август.
Разчетите предвиждат увеличаване на минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица и на земеделските стопани и тютюнопроизводители от 710 на 780 лв. от 1 август.
Бюджетът на Държавното обществено осигуряване трябва да влезе в сила в началото на следващия месец.
По-високи осигуровки и по-скъпо пенсиониране от август
Още в началото социалният министър Иванка Шалапатова заяви, че законопроектът цели на първо място повишаване на осигурителната защита на осигурените лица и подобряване адекватността на пенсиите. По думите ѝ предложеният проект представя реалистична рамка за финансиране на държавното обществено осигуряване през 2023 г., която не внася допълнителни рискове и елементи на несигурност пред дългосрочните и средносрочни фискални перспективи на страната.
От БСП се обявиха против предложения бюджет, защото според тях той не е социален. Георги Гьоков заяви, че при приходите единственото, което прави впечатление, е увеличената минимална работна заплата, но останалите неща не са социални, а при разходните параметри от левицата не виждат значителни промени. Заради това и от БСП ще внесат предложения между първо и второ четене, като ще посочат откъде ще бъдат финансирани политиките им.
От догодина работодателите ще плащат само първите два дни от болничните
Деница Сачева от ГЕРБ-СДС заяви, че предложеният законопроект се очаква да действа от 1 август до края на годината, и по тази причина е разбираемо, че е сч ниво на амбиция. Тя уточни, че между двете четения ще предложат увеличение на заплатите на работещите в НОИ.
Георги Георгиев от „Възраждане“ определи бюджета като неадекватен, като заяви, че ще направят свои предложения.
Искрен Арабаджиев от ПП-ДБ припомни, че е имало кратко време за подготвяне на бюджета на Държавното обществено осигуряване, като уточни, че ще го подкрепят, защото продължава политиките, заложени в бюджет 2022 г. Той допълни, че сред политиките, които са въведени и които се следват в момента, са увеличеното ниво на пенсиите, минималната работна заплата и т.н.
Кой стаж се зачита при пенсиониране
Красимир Вълчев от ГЕРБ-СДС заяви, че пенсиите се вдигат несъразмерно на приходната база, като разкритикува подходът да се плащат от данъците.
От ДПС също обявиха, че внесат предложения между първо и второ четене.
Освен бюджета на Държавното обществено осигуряване за тази година, депутатите приеха на първо четене и този на Здравната каса. Той ще бъде увеличен с над 910 млн. лв. повече в сравнение на миналата година, като заложените разходи са над 7 млрд. лв., а на почти същата сума са и очакваните приходи.
ПП-ДБ все още не са решили ще имат ли кандидатура за управител на НЗОК
Най-голямо е увеличението за първична извънболнична помощ с 24 на сто. Запазва се здравноосигурителната вноска в размер на 8%. Заложеното увеличение на разходите за персонал е с малко над 12 милиона лева спрямо 2022 година, като те ще възлизат в размер на 74, 6 млн. лв.
За издръжката на административните услуги в здравната система се предвижда сумата от 35,2 млн. лева.
НС не успя да избере нов шеф на НЗОК
8,8 млн. лева се предвиждат за дейности за здравнонеосигурени лица.
План-сметката беше подкрепена от ГЕРБ-СДС и ПП- ДБ, от ДПС и „Възржадане“ се въздържаха , а „против“ гласуваха от БСП и ИТН.
Бюджетът на здравната каса трябва да влезе в сила в началото на следващия месец.
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts