Притеснението за времето, което малките прекарват с мобилно устройство в ръцете, нараства, поради все по-ясните ефекти на пристрастяващите приложения и платформи. Страни като Италия дори дебатират дали да не се приеме закон по темата, подчертава испанското издание „Ел Паис” в своя разработка. 

Има ли смисъл да се забраняват смартфоните до една определена възраст?

В своя книга британската писателка Зейди Смит разказва как, докато се разхожда по улиците, се заслушва в две жени, критикуващи трета, току-що минала покрай тях с 9-месечно бебе с iPad. Смит предполага първоначално, че възмущението е заради потенциалната вреда от устройството. Но не! Онова, заради което негодували жените било, че едно бебе е оставено да управлява машина на стойност над 1000 евро. 

ЕС планира нов закон срещу детската порнография в интернет

Всеки месец се публикуват проучвания, които алармират за опасността от смесването на тези две неща - децата и телефоните с интернет. Изследванията ни предупреждават, че последствията са върху когнитивната, нервната и емоционалната система. И докато у дома борбата да се изтръгне телефонът от ръцете на детето продължава, проучване на Unicef сред 50 000 младежи установява, че в Испания обикновено покупката на GSM се случва на 11-годишна възраст.

И ако проблемът с достъпа на деца до телефони е социален, легитимно ли е да очакваме държавата да приема закони в тази посока, вместо във всеки дом да има индивидуална и импровизирана регулация, пита „Ел Паис“. 

В Италия проектозакон предвижда достъпът на децата до 14-годишна възраст до смартфони да се счита за незаконен. Според вносителите на реформата е глупост да трябва да имаш книжка, за да шофираш, а да няма ограничения за това на каква възраст да ползваш мобилен телефон. Сенаторът на партията, основана от Силвио Берлускони, която отговаря за защитата на предложението в Сената, Андреа Канджини, заяви: „Създаваме поколения от дигитално луди. Трудно е да се ограничи употребата, защото ефектите му са същите като тези на кокаина“. И дотук стигат практическите усилия на една развита страна по въпроса със законодателството за този казус. Франция, например, забрани използването на мобилни телефони в училищата през 2018 г.

Хорхе Кардона, специалист по правата на детето обаче, не смята, че мобилните устройства трябва да се забраняват и не вижда логика в паралела, който се прави между телефоните и наркотиците и алкохола. „Голямата разлика е, че технологията има големи достойнства и предимства и достъпът до дигитална среда е право, което не може да се ограничава”, казва Кардона, въпреки че признава, че този проблем предизвиква голямо безпокойство в международните организации. Юристът добавя: „В много случаи откриваме, че семействата не знаят как да ограничат тази употреба, но не можем заради това да ограничим правата на децата”. Според него това, което трябва да се направи, е държавните администрации да подкрепят родителите в задълженията им. 

Детският психиатър Лефа С. Еди, експерт по използването на екрани и технологии, посочва, че въпросът не е толкова кога да позволите достъп до мобилните телефони, а как. По думите ѝ не може детето да е с телефон в ръката цяла нощ. „Виждала съм деца да чатят до 4 сутринта”, отбелязва тя. И добавя, че родителите след 5 или 10 години ще се справят много по-добре с този казус. Тя потвърждава, че след пандемията има много повече случаи на детска депресия и тревожност, които дори започват още от седемгодишна възраст. „В аспекти като самонараняването се забелязва влиянието на мрежите. Тийнейджърите се режат, снимат как го правят, публикуват го в Инстаграм и трупат харесвания. Същото е с хранителните разстройства. Колкото по-слабо е едно момиче, толкова повече харесвания получава. Как се контролира това“, пита психиатърът. 

В крайна сметка, обобщава испанското издание, всеки анализ или опит за регулиране на децата и електронните устройства ще трябва да вземе предвид и това, че в много семейства мобилният телефон се дава на детето, за да го успокои, но и за да могат изтощените родители да свършат големия обем от работа, който имат.

Превод: Галя Станева

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук