В България няма предпоставка за етническо напрежение след разцепването на партия Движение за права и свободи (ДПС). Това каза в еефира на Дарик Мустафа Емин, историк и политик от “Да, България”. 

По думите на Емин, който беше съветник на бившия министър на отбраната Тодор Тагарев, „приказките” за етническо напрежение са от края на 80-те до началото на 90-те години. 

“Днес сме част от ЕС, от НАТО. Имаме промяна на поколенията. Няма база за етническо противопоставяне. Има изветрял мит, около който определена политическа партия се опитва да запази статуквото. То е тя да бъде балансьор. ДПС не могат да бъдат балансьор в парламента, затова се счупи и преяждането с власт от тяхна страна”, смята Емин.

“Оттук насетне проблемите трябва да се решават на базата на демократичните модели, в които функционира съвременната демокрация. Изисква се нов електорален баланс. Това, което се случва, дава възможности в България да заменим етническия с равен демократичен модел”, каза Мустафа Емин.

Според него, разбирането за избирателите на ДПС като монолитна маса от хора е теза, която се налага в продължение на 34 години и тя обслужва партията на Ахмед Доган. 

“За помаците в областта на река Места и турците, политическата реализация извън установеното статукво е почти невъзможна. Гласоподавателите на ДПС не са монолитна маса от хора, която да консумира безропотно всичко, което им е спуснато отгоре надолу. Общността е силно обезпокоена от това което се случва, защото решението кой ще победи в конфликта между Джевдет Чакъров и Делян Пеевски няма да го вземат хората”, каза историкът.

По повод на това, че почетният председател на ДПС от години не дава интервюта за медиите, историкът каза, че политика не може да се води с участие от дистанция и посредством поставени лица. 

„Нито е либерално, нито отговаря на принципите на съвременната политика”, смята Емин. 

“В Рибново предстои да минем на режим на питейната вода, защото местните власти не могат да решат проблемите на хората, поради липса на средства”, добави Мустафа Емин.

“Не е невъзможно да се състави правителство, но ще е трудно”, заяви той. 

Този, който взима решения от ДПС, трябва да излезе наяве. Изпълнителната власт е политическа, трябва да е с политически персони, каза още Мустафа Емин. 

Според него, пътят за разбиване на модела на управление на ДПС е чрез децентрализация на властта чрез развиването на силни демократични избрани местни структури, чийто глас да се чува и в централните управления на политическите партии.

Слушайте целия разговор в прикачения звуков файл.