“Започнахме 14, вече сме 24, другата седмица най-вероятно ще бъдем 34, а може и 40”. Така депутатът от ДПС Валентин Тончев, който беше изключен от парламентарната група на Движението за права и свободи от съпредседателя Делян Пеевски, заедно с още 16 съпартийци прогнозира в “Стълбището” по Дарик развоя на събитията в редиците на партията в парламента идната седмица.

“ДПС няма да приключи с тази криза. Ще излезем много по-силни. Ще видите много скоро, че ДПС ще стане приемлив политически партньор. Моето очакване е още колеги да преборят страха и да се присъединят към нашата група. Надявам се всеки един, който знае какво е ДПС да осъзнае това, за което се е борил, че ние сме много повече от една политическа партия, че сме едно семейство, никога не сме имали етническо противопоставяне. Вратата не е затворена за никого”, заяви Тончев.

Той обясни, че се извинява заради Делян Пеевски на избирателите на ДПС и, че това трябва да направят всички. 

“Ние всички трябва да се извиним на нашите избиратели, защото те не заслужават ДПС да бъде управлявана по този авторитарен начин”, каза Тончев.

Разцеплението в ДПС ярко пролича на 9 юни, когато парламентът гласува проектокабинета с мандат на ГЕРБ-СДС. Тогава почетният председател на ДПС Ахмед Доган призова да не се гласува “за”, а съпредседателят на партията Делян Пеевски настоя за обратното. Гласуването показа началото на разцеплението - 14 гласуваха “против” в унисон с препоръката на Доган, а 30 го подкрепиха, каквато е повелята на Пеевски. Впоследствие започна поголовно изключване и напускане от парламентарната група на ДПС на приближените до почетния председател депутати. Напрежението в ДПС стигна своя връх, след като в сряда вечерта Доган публикува позицията си, в която настоя за оставката на Пеевски и още петима души от ръководството на ДПС и партийните органи. Пеевски не подаде оставка и заяви, че ДПС никога не е била по-силна. В крайна сметка, разместванията в групата я наредиха от втора политическа сила в Народното събрание в четвърта, а депутатите на Доган станаха с един повече от близките до Пеевски - съответно 24:23. 

Каква е разликата между ДПС на Пеевски и ДПС на Доган

Запитан каква е разликата между ДПС на Доган и ДПС на Пеевски, пред Дарик Тончев посочи:

“Единият иска да се върне партията такава, каквато трябва да бъде - със своите колективни органи и ценности, че сме партия на изграждането на мостове, толерантност, другият иска да я управлява като частно търговско дружество”.

Депутатът уточни, че никой не може да отрече качествата на Пеевски, но авторитарният му подход определи като неприемлив за членовете и симпатизантите на партията. А изборът на Доган да се спре през февруари т.г. именно на него и да бъде избран на Националната конференция на ДПС за съпредседател на партията, Тончев определи като опит на почетния председател партията да се модернизира. Тончев повтори и, че колективните органи, които по Устав трябва да взимат решения за случващото се в партията са свиквани много рядко или въобще и обясни, че се прави опит на членовете на партията да се отдалечат от симпатизантите със затварянето на централата на Движението под претекст, че се прави ремонт.

Тончев на няколко пъти подчерта, че се прави опит ДПС да бъде управлявана като корпорация и осъди твърденията на Пеевски, че “деребеите” в партията я разцепват, както и публикации в различни медии за депутати, изключени от парламентарната група:

“Направи се опит ДПС да бъде управлявана като еднолично търговско дружество, това е неприемливо за нас. Никога не е била такава. В ДПС всеки човек е намирал своето място, можеше  да се изрази, да работи, да докаже, че има знания да върви напред. Не мога да приема твърдения да бъдем категоризирани като деребеи, хакери, да сме въвличани в гей скандали, космонавти, колежките - че са компаньонки. Мисля, че тези колеги не само трябва да се извинят, а да се замислят за какво са се борили. Мисля, че има хора сред тях, които се чудят как да преборят страха, знам го, защото сме били много години заедно.”

Според депутат няма как ДПС да бъде променена:

“Няма как да бъде изменена, да се направи опит да загуби своето най-ценно нещо - ценностната система, принципите на толерантност, разбирателството, възможността хората заедно да взимат решения за своето бъдеще.”

Тончев подчерта и, че призивът на Доган за оставката на Пеевски е абсолютно автентичен и определи като спекулации намеците, че изказът не  е негов.

На въпрос кое е различното между споменаваните с години “обръчи от фирми” около ДПС на Доган и корпоративното управление на партията от Пеевски днес, Тончев обясни, че по време на почетния председател такова нещо не е имало.

Що се отнася до твърденията на Йордан Цонев, зам.-председател на ДПС, който обяви в петък, че застава категорично зад Пеевски и, че хората около Доган правят опит за етническо разделение между българи и етнически турци, Тончев каза:

“Не мога да се съглася от тези твърдения. Аз съм Валентин Тончев, православен християнин, избран за народен представител от Враца, знаете, че във Враца мюсюлманите са малко”.

След това добави:

“Ние ще останем евроатлантическа либерална партия и всички спекулации и писмата до дипломатическия корпус са опит за погазване на устоите на ДПС.”

Чуйте и гледайте целия разговор в прикачените файлове.