Пристигането на сирийските бунтовници в Дамаск бележи края на тиранията на бившия президент Башар Асад. Според Сирийската мрежа за правата на човека (СМПЧ) той не само е заподозрян в използването на отровен газ срещу собствените си граждани, но и под негово управление повече от 15 000 души са били измъчвани до смърт от началото на гражданската война през 2011 г., пише в свой анализ “Дойчев Веле”.
Неправителствената организация обвинява сирийската армия за 98% от тези престъпления. Останалите два процента тя приписва на милициите - включително на водещата в момента ислямистка бунтовническа групировка Хаят Тахрир аш Шам, обявена за терористична организация от някои западни държави. По-голямата част от над 150 000 произволни ареста, регистрирани от СМПЧ, са извършени от режима на Асад.
Въпреки че бъдещето на Сирия остава неясно, както Мохамед ал Башир, ръководител на преходното правителство, така и Абу Мохамед ал Голани, който ръководи Хаят Тахрир аш Шам, призоваха за нова ера на мир и стабилност.
Но за да започне наново, Сирия ще трябва да признае насилственото си минало, казва Патрик Крокер, който ръководи работата за Сирия в Европейския център за конституционни и човешки права (ECCHR).
Ще бъде ли подведен под отговорност Асад?
Най-очевидният съд, който ще се занимава с престъпленията на Асад, е Международният наказателен съд (МНС) в Хага. Той се произнася по отговорността на лицата за военни престъпления и престъпления срещу човечеството, наред с други неща.
Но нито Сирия, нито Русия, в която Асад е избягал, са страни по МНС. Това означава, че по принцип съдът няма юрисдикция. И все пак смяната на властта в Сирия означава, че изключването на роля на съда вече не е толкова очевидно, казва Клаус Крес, професор по наказателно и международно право в Кьолнския университет.
Какво ще се случи с военните бази на Русия в Сирия?
Макар че активирането на юрисдикцията чрез резолюция на Съвета за сигурност на ООН засега вероятно няма да успее поради руското вето, новото сирийско правителство ще има възможност да обяви присъединяването си към МНС, казва Крес пред “Дойчев Веле”.
При ново правителство Сирия би могла да се присъедини към юрисдикцията на МНС и със задна дата. „Тогава Асад също ще бъде законно подложен на преследване от МНС“, каза той. Все пак по политически причини Русия едва ли ще предаде Асад на съда в скоро време, добави Крес.
Неясен правен процес
Експертът по правата на човека на ЕСПЧ Крокер обаче не очаква, че новото сирийско правителство ще се присъедини към съда, като казва, че въпросът вероятно ще се реши по съдебен път в самата страна.
Според германската информационна агенция лидерът на бунтовниците ал-Голани вече е обявил, че ще състави списък на бившите офицери, участвали в изтезания, и ще ги изправи пред съда - включително и тези, които са избягали в чужбина.
За тази цел може да е препоръчително в сирийския наказателен кодекс да се включат определения за престъпления срещу човечеството и военни престъпления, както и да се проучи дали съществуващите съдебни структури са подходящи за такива процеси - казва професорът по право Крес.
Модел, който съдържа както сирийски, така и международни компоненти, вероятно ще възникне, тъй като има въпроси дали страната разполага с достатъчно специалисти като независими съдии, каза адвокатът по правата на човека Крокер. Но са необходими и други експерти: „Най-важното е това безумно количество доказателства да бъде обработено професионално“, каза той.