- Сирийските бунтовници заявяват, че ще публикуват списък на висши служители, участвали в изтезанията на сирийци
- „Ал Джазира“ съобщи, че преходният орган, който ще управялва Сирия, ще бъде оглавен от Мохамед ал-Башир
- Банки и петролният сектор в страната ще възобновят работа във вторник
- САЩ търсят начини за взаимодействие със сирийските бунтовнически лидери, които са начело в момента
Светкавичното сваляне на президента Башар Асад накара сирийците, страните от региона и световните сили да се притеснят за това какво предстои, след като бунтовническият алианс предприе първите си стъпки в трансформацията на властта.
Съветът за сигурност на ООН заседава при закрити врата късно в понеделник и дипломатите заявиха, че все още са шокирани от това колко бързо се е развило свалянето на Асад в рамките на 12 дни след 13-годишна гражданска война, която години наред беше в задънена улица, посочва “Ройтерс”.
„Всички бяха изненадани, всички, включително членовете на Съвета. Така че трябва да изчакаме, да видим и да наблюдаваме и да преценим как ще се развие ситуацията“, заяви руският посланик на ООН Василий Небензя пред репортери след заседанието на органа.
Русия играе основна роля в подкрепата на правителството на Асад и му помага в борбата с бунтовниците. Припомняме, че сирийският лидер избяга от Дамаск в Москва в неделя, слагайки край на повече от 50-годишното брутално управление на семейството си над страната.
„Правителството на спасението“ на чело
В понеделник, когато настроението в Дамаск все още бе празнично, министър-председателят на Асад Мохамед Джалали се съгласи да предаде властта на ръководеното от бунтовниците Правителство на спасението - администрация, базирана в контролираната от бунтовниците територия в Северозападна Сирия.
Главният командир на бунтовниците Ахмед ал-Шараа, по-известен като Абу Мохамед ал-Голани, се срещна с Джалали и вицепрезидента Файсал Мекдад, за да обсъдят преходното правителство, съобщи за Ройтерс източник, запознат с дискусиите. Джалали заяви, че предаването на властта може да отнеме дни.
Телевизия „Ал Джазира“ съобщи, че преходният орган ще бъде оглавен от Мохамед ал-Башир, който е начело на Правителството на спасението.
Настъплението на военния алианс, оглавяван от Хаят Тахрир аш Шам (HTS), бивш клон на Ал Кайда, беше повратна точка за поколенията в Близкия изток.
Гражданската война, започнала през 2011 г., отне живота на стотици хиляди хора, предизвика една от най-големите бежански кризи на съвремието и остави градовете бомбардирани до основи, селата обезлюдени, а икономиката - изтощена от глобалните санкции.
Бунтовническият алианс не е съобщил плановете си за бъдещето на Сирия, а в размирния регион няма образец за такъв преход, посочва още “Ройтерс”.
В понеделник цените на петрола се повишиха с повече от 1%, отчасти поради опасенията, че нестабилността в Сирия, която не е голям производител на петрол, може да повиши регионалното напрежение, твърдят анализатори.
„Това е невероятен момент за сирийския народ“, заяви заместник-посланикът на САЩ в ООН Робърт Ууд в Ню Йорк. „В момента наистина сме съсредоточени върху опитите да видим накъде ще се развие ситуацията. Може ли в Сирия да има управляващ орган, който да зачита правата и достойнството на сирийското население?“
„Свобода, равенство, върховенство на закона“
Някои бунтовници, които се разхождаха из столицата в понеделник и се събираха на централния площад „Умаяд“, изразиха надежда, че скоро страната ще бъде управлявана от гражданска администрация.
„Искаме държавата и силите за сигурност да управляват“, казва Фирдус Омар, боец, който възнамерява да възобнови земеделската си дейност в провинция Идлиб.
Голани обеща да възстанови Сирия, а бунтовническият алианс прекара години в опити да смекчи имиджа си, за да успокои чуждите държави и малцинствените групи в Сирия.
Страх от репресии
Бунтовниците заявяват, че няма да се поколебаят да потърсят отговорност от служителите на службите за сигурност и армията, участвали в измъчването на сирийския народ, като ги определи като престъпници и убийци.
„Ще публикуваме списък, който включва имената на най-високопоставените служители, участвали в измъчването на сирийския народ“, заяви Голани в изявление. „Ще бъдат предложени награди на тези, които предоставят информация за висши служители от армията и сигурността, замесени във военни престъпления.“
Алиансът на бунтовниците в Сирия е обявен за терористична организация от много държави и ООН, а пълномощията на ръководството ѝ са неясни.
Снимки в публикацията: Getty images