Сифилис, тиф, дизентерия, малария, дифтерит, туберкулоза, шарка... Така изглежда картината след Освобождението, когато местната управа успява да привлече първият лекар в новоизградената болница "Св. Пантелеймон" през 1879 година.
Тя също, както и близо 5-те хиляди жители население, за чиито нужди е създадена изглежда скромно. За сметка на това има 28 легла за лежащо болните и с нея вероятно се дава началото на първите обществени тоалетни. Само за сградата на болницата е гласувано те да бъдат 5.
Темата за първата болница, лекари и медицински персонал, както и за въвеждането на съвременните санитарно-хигиенни мероприятия, избра историографът и писател Митко Иванов за авторската си рубрика „Старият Бургас“ по Дарик Югоизток.
Интересна подробност е, че в следващите години, освен упоритата работа на местната управа да създаде съвременно здравеопазване, тя има и твърда ръка и по отношение на здравната култура на населението.
Пример за това е закриването на един от осемте публични домове в Бургас, след като съдържателката му отказва разрешение за преглед на служителките си и по този начин се противопоставя на въведените санитарно-хигиенни мерки.
Как Бургас се справя с върлуващите епидемии, къде точно се е намирала първата съвременна болница на града, кои са били първите лекари, които макар за кратко са се установили в града и как няколко години преди цялостното завършване на първата Държавна второкласна болница през 1902 година вече са били извършени цели 57 операции – отговорите, чуйте от Митко Иванов в звуковия файл:
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
След столетия безводие: В началото на 20 век питейната вода залива улиците
Как Бургас става важен стратегически и икономически порт във векове на безводие и епидемии