Три месеца след началото на работата на Народното събрание най-после бяха избрани ръководствата на почти всички парламентарни комисии. В крайна сметка в четвъртък бяха избрани ръководствата на общо 22 от 25 комисии, като ГЕРБ получи 14 председателски поста, ДПС - пет, а ПП-ДБ - три. Без шефове останаха комисиите за българите в чужбина, за взаимодействието с гражданското общество и по туризма. Опозицията в лицето на БСП, ИТН и “Възраждане” напусна в знак на протест. Бойко Борисов стана председател на Комисията по външна политика, а Кирил Петков - на Комисията по въпросите на ЕС. 

Борисов начело на Комисията по външна политика, Кирил Петков - на Комисията по въпросите на ЕС

Журналистът Миролюба Бенова заяви в “Кой говори” по Дарик, че това разпределение на председателските постове в комисиите показва, че по-голямата част от правителството на ГЕРБ отпреди си е пак правителство , като се ползва и подкрепата на ДПС, “без която знаем, че не може”.

"Голямото жури" по Дарик

“За мен новината е, че Десислава Атанасова ще председателства комисията “МВР и вътрешна сигурност”, което за мен е изненада все пак, не знаех този неин интерес. Но може би това показва, че тя е вече най-близка на Бойко Борисов, защото там винаги е бил Цветан Цветанов. Щом в тази сфера е Десислава Атанасова, значи можем да кажем вече, тя е вторият човек в ГЕРБ”, анализира Бенатова.

Десислава Атанасова и Бойко Борисов. Снимка: БГНЕС

Атанасова: Програмата за правосъдие на МС е направена от ПП в таблица на Excel

За Алексей Лазаров, главен редактор на “Капитал” новината е много силното вклюване на ДПС. “Можем спокойно да го наричаме това нещо коалиция. Въпросът е как ще бъде контролирано това участие, за да не се стигне до същото, до което и в момента се стига”, добави Лазаров. 

Пеевски: Право на ДПС е да решава кой да участва в комисията по конституционни въпроси

Активистът Виктор Лилов пък заяви, че той не е чак толкова шокиран. “Беше логично да има такова договаряне, поне от моя гледна точка, от позицията на външен наблюдател, който няма достъп до детайлите. Ние не знам - и това за мен е проблемът - какви са целите на тази все по-разширяваща се коалиция, която включва вече и ДПС. Ако ставаше дума за някакво по-широко мнозинство в парламента, то можеше да се случи между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ… Искам да има повече прозрачност”, обобщи Лилов.

Собственикът на мезонета в болница „Лозенец “ стана декан на Медицинския факултет в СУ

“Голямото жури” коментира и темата със скандалното назначение на проф. Любомир Спасов като декан на Медицинския факултет в Софийския университет. Спасов беше отстранен от болница “Лозенец”, когато беше разкрит луксозният му мезонет в здравното заведение. Според Миролюба Бенатова този апартамент е най-малкият му проблем. 

Започва “незабавна проверка” защо собственикът на мезонета в болница стана декан

“Някой се опита да му подложи крак с този апартамент, за който всички са знаели. Излезе в много подходящ момент, въпреки че знаем, че с апартаменти падат глави. Но в неговия случай не стана”.

„Смешно и позорно“: Как Любомир Спасов отново стана декан в СУ

Жана Попова, преподавател във ФЖМК, също коментира темата “Проблемът е когато си поставен в зависимост - че са спрени конкурси за асистенти, за позиции в този факултет, това те поставя в позиция на зависимост. Тази болница - “Лозенец” - отговоря за трансплантациите. Академичният съвет, който трябва да разгледа всичко това като въпроси, одобряваше до неотдавна, по времето на Спасов, и така наречения “трансплантационен календар”. Защо нашите родители събират непрекъснато пари за трансплантации в чужбина, е въпросът. Имаше скандал с една от платформите, които събират пари (*бел.ред. Става дума за Help Karma). Представете си сега едно дете, което е болно и трябва да слуша всички тези неща и казуси…”

Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм