• Евентуален отказ на ЦИК да регистрира едно от двете ДПС-та може да доведе до радикализация и протестни вълни
  • Досега не сме виждали разпад на основни исторически партии от началото на политическия преход в България
  • ГЕРБ страда от “електорална ерозия”

Евентуален отказ на Централната избирателна комисия да регистрира едно от двете ДПС-та крие рискове от създаване на етническо напрежение у нас. Това заяви в предаването “Кой говори” по Дарик радио политологът Милен Любенов по повод казуса с двете фракции на Движението за права и свободи - това на почетния председател на ДПС Ахмед Доган и това на доскорошната му дясна ръка в партията Делян Пеевски.

На въпрос крие ли подобен отказ риск от протести на етническа основа, политологът отговори:

“Напълно е възможно при отказ от регистрация и неучастване на изборите на една основна историческа партия, която се подкрепя от една голяма част от хора, предимно от турците в България. Това са много опасни процеси, които ще предизвикат и сериозен отзвук не само у нас. Надявам се да не се стигне до там, а да се намери адекватен отговор, защото не може една общност от хора, която има регистрация в Софийския градски съд в крайна сметка да не участва на предсрочните парламентарни избори. Всичко ще бъде днес в ръцете на ЦИК, а след това, вероятно във Върховния административен съд”, обясни Любенов.

Дарик

Той визира решението, което Централната избирателна комисия трябва да вземе на свое заседание в понеделник по повод регистрациите на двете двете коалиции със сходни имена и идентичности, както и във ВАС, който ще се произнесе по въпроса независимо от решението. Спорът се корени в разпоредбата на Изборния кодекс, който не допуска регистрацията на партии със сходни абревиатури и имена. 

На въпрос дали допуска регистрация само на едно от двете ДПС-та (“Демокрация, права свободи” (ДПС) - на Доган или “Движение за права и свободи - Ново начало” - на Пеевски), Любенов обясни:

Все пак има още време до крайния срок. В крайна сметка тези коалиции, които и в момента са заявени от двете ДПС-та имат възможност да направят промяна в коалициите, като изключват партии или като добавят партии 35 дни преди изборите, т.е. това означава до 22 септември. До 22 септември те могат да предприемат действия, ако съдът реши, че има проблем с регистрацията на ДПС-тата, защото има двама председатели които са внесли на практика документи и в такъв случай вероятно може да се стигне до регистрация на едно на двете ДПС-та, а другото да се яви в коалиция с другите формации, които е заявила без тя да включва името ДПС, защото е ясно, че две ДПС-та не могат да участват в изборите”.

Колаж, Дарик: Ахмед Доган и Делян Пеевски

колаж

Политологът обаче прогнозира, че след като не са били спазени указанията, които ЦИК е дала, на днешното заседание комисията ще откаже да регистрира и двете коалиции и в крайна сметка казусът ще бъде  решен във ВАС. 

По-рано през деня пред бТВ евродепутатът, приближен до Доган - Илхан Кючук обаче открито изрази опасения по отношение на това какви решения ще вземе съдът, заради влияния в съдебната система.

Любенов обясни, че през последните 15 годин у нас политиците гледат на изборите като на технология, а не като на демократичен процес, в който могат да представят своите идеи и кандидати в търсене на подкрепа на гражданите.

На въпрос какво би се случило, ако прокуратурата се намеси в отношенията в разкъсаното ДПС, политологът заяви:

Един такъв сценарий ще постигне като резултат точно това - радикализация и протестни вълни, от които мисля, че никой няма интерес. Ако някой е извършил престъпление, той трябва да понесе своята отговорност, но защо точно сега прокуратурата се намесва е въпрос, който за пореден път показва, че българското обвинение работи селективно, избирателно и под натиск.”

Партии в насипно състояние

Според него в момента се наблюдава “разпад на партийната система”.

“Досега в българската история сме виждали какви ли не процеси, но чак такъв разпад на партии и то на основни исторически партии от началото на политическия преход в България, не сме наблюдавали. Тези избори ще бъдат началото на края на тази партийна система, която наблюдаваме през последните години и вероятно на следващите избори вече ще видим нови политически субекти, които ще се появяват на електоралното поле. Това е нещо съвсем нормално с оглед на тази задълбочаваща се криза, която наблюдаваме в последните години”, обясни Любенов.

ГЕРБ ли е големият печеливш

Според политолога обаче ГЕРБ няма да развее знамето на голямата победата от случващото се, както в ДПС, така и в БСП. Причината - най-голямата политическа партия у нас страда от “електорална ерозия”. “Да, партията изглежда единна публично, но вътре има напрежение, което в един момент може да доведе до това, което се случи в БСП и ДПС”.

Снимка: Бойко Борисов / Архив Дарик

БУЛФОТО

Любенов обясни и, че няма как при едно евентуално бъдещо правителство на партията на Бойко Борисов да се коалира с “Възраждане”, защото това би имало сериозен отрицателен отзвук в Европейската народна партия, от която ГЕРБ част. 

Чуйте и гледайте целия разговор в прикачените файлове.