Българската икономика ще забави растежа си до 1,8 на сто тази година, сочи пролетната макроикономическа прогноза на Министерството на финансите.
Заради руската война срещу Украйна е разработен и алтернативен сценарий, според който ръстът на брутния вътрешен продукт (БВП) по текущи цени може да се отклони в посока надолу между 0,5 процентни пункта.
Финанси следизборно: Икономическите планове на партиите от 49-ото НС
След като тази година икономиката ще отбележи растеж под 2 на сто, до 2026-а брутният вътрешен продукт ще нараства с три и повече процента, прогнозират от Министерството на финансите в базовия си сценарий.
Според него средногодишната инфлация тази година ще бъде 8,7%, но след това ще се забави съответно до 3,8, 2,8, 2,2 на сто през годините. В края на настоящата година инфлацията ще се понижи до 5,6%.
Как да предпазим парите си от инфлация?
"В най-голяма степен забавянето ще се дължи на значително намаление на приносите на групите храни и енергийни стоки, като последните се очаква да имат дори лек спад в цените в края на годината", прогнозират още от министерството.
Безработицата ще спада, а заетостта ще расте заедно с икономиката, според публикуваната прогноза.
Жилищните кредити нарастват с 18%, потребителските – с 12,3%
В алтернативния влошен сценарий отклоненията са незначителни.
Очаква се през април министерството да представи проектобюджет за настоящата година, тъй като в момента страната работи в условия на т.нар. удължителен закон, предаде държавното радио.
Пролетната макроикономическа прогноза може да се счита за основата, върху която експертите от финансовото министерство работят за разработването на най-важния финансов закон.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Четете актуалните новини за предсрочните парламентарни избори, анализи, коментари и всичко от деня на вота:
Още по темата
- „Добавена стойност“: Изобрите в САЩ и значението на резултата за България
- Светлозара Сиракова: Родителите трябва да говорят за пари с децата си още на 4-годишна възраст
- 40% от българите не са прочели нито една книга в последната година
- Красен Станчев: Работещ парламент в предизборна кампания води до повече харчене на средства