Изискванията за дистанция, дезинфекция и проветряване са нормални дейности във всяко едно училище. Така служебният министър на здравеопазването Асен Меджидиев коментира наложените с негова заповед противоепидемични мерки в училищата и детските градини. А останалите, като започването на часовете по различно време, той определи като препоръчителни. Припомняме, че в началото на пандемията от Ковид 19 Меджидиев стана известен като ревностен поддръжник на възможно най-тежките мерки за борба с инфекцията. Докторът, който беше председател на Софийската лекарска колегия, поиска от името и на организацията пълно затваряне на столицата и въвеждане на вечерен час.
СЗО: 17 милиона случаи на дълъг Ковид в Европа
Междувременно в столичното 55-о СУ „Петко Каравелов“ в присъствието на министрите на здравеопазването и образованието – Асен Меджидиев и Сашо Пенов бяха демонстрирани възможностите на т. нар. телемедицината. Това е специална видеоапаратура, чрез която в случай на здравословен проблем с някое дете, педогозите се свързват с дадено здравно заведение и Спешна помощ, от където дават насоки за действие. Проектът се въвежда пилотно в 4 столични училища, като идеята е със средства по Плана за възстановяване и устойчивост да бъде приложен и в останалите.
Заради нарушена карантина: Шотландска депутатка осъдена на 270 часа труд
Противоепидемичните мерки в училищата и в детските градини, изброени върху 5 страници в заповедта на здравния министър Асен Меджидиев, които влизат в сила от 15 септември, според него не са ограничения.
Позицията на Меджидиев беше подкрепена и от министъра на образованието Сашо Пенов по време на съвместен брифинг.
Ковид превенция в Китай: Милиони здрави хора гладуват, заключени като животни
Във всички училища у нас ситуацията е различна и не може да се говори предварително за прилагане на една конкеретна мярка. Така просветният министър коментира актуалната тема с отоплението, което може да е проблем в някои от училищата.
ЕС одобри ваксина, насочена срещу подварианти на Omicron
Във връзка със сривовете на електронна система на МОН, в която трябва да се попълват голям обем данни преди началото на учебната година, той поясни, че причината е претоварването й в момента и добави, че няма да е фатално, ако тези данни бъдат въведени с няколко дни закъснение.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм