Френският президент Еманюел Макрон призова днес китайския президент Си Цзинпин да вразуми Русия и да помогне за спиране на войната в Украйна, предадоха световните агенции, цитирани от БТА.
„Руската агресия в Украйна нанесе удар на (международната) стабилност“, каза Макрон на Си преди тяхна среща в Пекин. „Знам, че мога да разчитам на Вас да вразумите Русия и да върнете всички на масата за преговори“, заяви френският президент.
Макрон: Китай трябва да изиграе важна роля в намирането на път към мира в Украйна
„Необходимо е да намерим начин за постигане на траен мир“, каза той и изрази увереност, че „това е също толкова важен въпрос за Китай, колкото за Франция и Европа“.
Макрон също така настоя китайският лидер да окаже натиск върху Москва да се съобразява с международните правила за неразпространение на ядрени оръжия.
Голямата шахматна дъска: САЩ искат съюзниците да се изправят срещу Китай
Китай и Франция имат възможностите и отговорността да превъзмогнат "различията и ограниченията", докато светът преминава през дълбоки исторически промени, заяви Си, цитиран от китайската държавна телевизия. Според него отношенията между Китай и Франция поддържат позитивна и стабилна инерция.
Той не спомена Украйна или Русия, но приветства отношенията с Франция. По думите му Пекин и Париж са „твърди поддръжници на многополюсната система в света“.
Си и Путин обещаха нов световен ред, не се вижда мир за Украйна
Правителството на Си обяви, че има „безгранично приятелство“ с Русия, преди руското нахлуване в Украйна през февруари миналата година. Пекин обаче се стреми да изглежда неутрален и призовава за мирни преговори. Миналия месец китайският лидер получи бляскав прием от руския президент Владимир Путин при посещение в Москва.
Макрон каза след срещата със Си, че двамата са обсъдили войната в Украйна и са се съгласили, че ядрените оръжия би трябвало да бъдат изключени от конфликта.
Докато Си се среща с Путин, Зеленски кани Китай да се присъедини към мирната формула на Киев
На съвместна пресконференция френският президент заяви, че архитектурата на сигурността в Европа не е възможна, докато Украйна е окупирана и една държава членка на Съвета за сигурност на ООН нарушава устава на световната организация, което по думите му е „недопустимо“.
Според служител на Елисейския дворец срещата между Макрон и Си е била „откровена и конструктивна“ и е продължила час и половина.
Правителството на Си разглежда Русия като източник на енергия и партньор в противовес на агресивното според Китай поведение на САЩ и несправедливите, както ги определя Пекин, критики срещу него относно човешките права.
Столтенберг: Китай да се вслуша в мнението на Украйна за мирния план
Китай е най-големият купувач на руски петрол и газ, което помага за поддържане на приходите на Москва в момент, когато тя е подложена на санкции от Запада. Това увеличава китайското влияние, но изглежда, че Си не желае да застрашава партньорството чрез оказване на натиск върху Путин.
„Китай винаги се е придържал към обективна и справедлива позиция по въпроса за украинската криза“, каза говорителката на китайското външно министерство Мао Нин. „Ние се застъпваме за политическо решение на кризата и насърчаваме мирните преговори“, заяви тя.
Преди да се срещне със Си, Макрон разговаря с китайския премиер Ли Цян, на когото каза, че Франция иска да „изгради общ път“ за решаване на „всички големи конфликти“ освен този в Украйна.
С какво Путин нагости “скъпия си приятел” Си
Ли заяви, че вероятно може да има „широко съгласие“ между Макрон и Си, но не показа дали Пекин би проявил готовност да убеждава Москва за постигане на мир. Според него срещата между двамата лидери ще „изпрати положителни сигнали за съгласуваните усилия на Китай, Франция и Европа за поддържане на световния мир и стабилност“.
Заедно с Макрон в Китай е и председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която е на първото си посещение в страната, откакто заема поста.
Си заяви на среща с Макрон и Фон дер Лайен, че Китай и ЕС би трябвало да се придържат към диалог и сътрудничество, да поддържат световния мир и стабилност и да насърчават общото развитие и благоденствие, съобщи китайската държавна телевизия.
Путин към Си: Ще обсъдим вашия план за прекратяване на войната в Украйна
Според китайския президент Пекин желае да работи с ЕС за възобновяване на обмена на всички нива и за премахване на „намесата“ и предизвикателствата, за да се даде нов тласък на отношенията между Китай и ЕС.
Някои анализатори намекнаха, че Макрон и Фон дер Лайен могат да възприемат при посещението си в Китай ролята на „доброто и лошото ченге“, при което френският президент да насърчи рестарт в отношенията, а председателката на ЕК да се заеме с излагане на по-трудните въпроси и очертаване на червените линии в тези отношения.
Миналата седмица Фон дер Лайен предупреди, че ЕС трябва да бъде готов да разработи мерки за защита на търговията и инвестициите, които могат да бъдат използвани от Китай за цели в сигурността и военната сфера.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Четете актуалните новини за предсрочните парламентарни избори, анализи, коментари и всичко от деня на вота: