Първата ракета на българския тенис Григор Димитров спечели турнира на твърда настилка в Бризбейн, Австралия от сериите ATP 250!  Григор Димитров официално се завърна към титлите, след като спечели първия си турнир от 2017 година насам, съобщи dsport.

Снимка Getty Images: Григор Димитров

Хасковлията се наложи над Холгер Руне със 7:6(5), 6:4 в големия финал, продължил 2 часа и 19 минути, с което спечели втората си титла в австралийския град и изравни рекорда на Анди Мъри от 2 трофея в този турнир.

Мачът започна със сервис на Григор Димитров, като българинът се опитваше максимално много да излиза на мрежата. Руне взе първите две точки в срещата, като бързо стигна до 40:15. Датчанинът обаче пропиля два брейкбола, а хасковлията спечели подаването си. Руне успя лесно да вземе своето подаване и възстанови бързо паритета в геймовете. До първата почивка Григор Димитров бе максимално агресивен на мрежата и успя да поведе с 2:1 при геймовете след 13 минути игра. В четвъртия гейм Руне се измъкна от пробива, след като отрази брейкбол за Димитров, след което направи два аса. Петият гейм започна с два аса за българския тенисист, след което направи двойна грешка. Последва нов ас и след само едно разиграване в гейма, Димитров успя да спечели за 3:2 след 23 минути игра в Бризбейн.

Сервис-геймът на Руне започна с точка за Димитров, който получи нов шанс за пробив при 40:30 след страхотен форхенд по правата от негова страна, но последва ас от датския тенисист за равенство, след което Руне не остави шанс за хасковлията и отново се измъкна. Гришо срещна огромни затруднения при подаването си в седмия гейм, след като първоначално Руне поведе с 30:15. Последва равенство в 40:40, като Руне взе предимство, но пропиля своя брейбол, а Димитров взе две последователни изстрадани точки, с които спечели подаването си. Датчанинът успя бързо да поведе с 30:0 при своя сервис-гейм, след което Димитров съумя да изравни, но Руне взе своето - 4:4.

Деветият гейм започна с двойна грешка за Григор Димитров, който бе безупречен след това и с лекота спечели разиграването си. Гришо успя максимално да притесни световния номер 8, като го изравни на два пъти, но Руне успя да вземе десетия гейм след 51 минути игра. Гришо успя да спечели гейма, който бе белязан от отлично отиграване на датчанина още за първата точка, но това не му бе достатъчно, а българинът си гарантира минимум тайбрек. Руне не срещна трудност в следващия гейм и така изходът от първия сет ще се изясни след тайбрек.

Григор Димитров започна тайбрека със страхотен ас, след което направи и мини-пробив за 2:0 точки. Хасковлията успя да направи нов такъв за 3:0, но Руне го върна. Двамата тенисисти взеха точките си на подаване, след което първата ни ракета поведе с 6:3 с три сетбола на сметката си. Датският тенисист успя да спаси два сетбола при собствения си сервис, но безапелационен Григор Димитров затвори първия сет след 71 минути игра в Бризбейн.

Холгер Руне бързо се отърси от загубения първи сет и започна втория с безупречен гейм на нула. Серията на датчанина продължи и във втория гейм, като той бързо поведе с 30:0 след добри ретури. Последва равенство при 30:30 след изумителна точка за Димитров, който беше паднал на корта, но все пак реализира минаващ бекхенд. Стигна се до ново равенство при 40:40, но хасковлията не сгреши при дългия втори гейм. Гришо показа добър ретур в третия гейм, като успя на четири пъти да се добере до равенството, след което си спечели и шанс пробив. Последва ас за Руне, но Димитров спечели следващото разиграване и стигна до нов брейбол. Датчанинът продължи да пласира добре своите сервиси в този изключително дълъг гейм. Руне се измъчи, като наняколко пъти изпусна да затвори гейма, но отрази 4 брейбола на Григор Димитров и след 33 минути игра във втория сет, първият поставен в схемата на турнира поведе с 2:1.

Експресен Григор Димитров продължи да демонстрира добрия си сервис и бързо успя да върне топката обратно към Руне, спечелвайки четвъртия гейм. Първата ни ракета успя да затрудни своя опонент, изравнявайки го при 15:15 след дълго разиграване, но датчанинът бързо поведе с 40:15 и затвори гейма след ретур. Гришо взе първия си гейм на нула с лекота, за да възстанови отново пълния паритет в геймовете във втория сет. Българинът успя бързо да поведе с 30:0 в седмия гейм със страхотен удар с бекхенд по диагонола, Холгер Руне взе следващата точка, но Димитров си осигури 2 брейбола след 40:15 в своя полза. Родният тенисист остана максимално концентриран, въпреки че изпусна първия брейкбол, за да осъществи първия пробив в срещата изобщо.

Българинът успя да затвърди пробива си, като не даде шанс на поставения под номер 1 в основната схема да се добере до такъв. Димитров успя да спечели своя първи мачпойнт при 40:30. След това Гришо спаси изумителна топка, но Руне успя да спаси мача. Хасковлията отново излезе напред, но пропиля втори мачпойнт, след който последваха две последователни точки и геймбол за датския тенисист, който отново се спаси. Григор сервира за титлата в десетия гейм и започна отлично, повеждайки с 15:0. Българинът бързо дръпна с 40:0, след което върза геврека на Руне, за да спечели титлата в Бризбейн!

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts