Берлин е застрашен от ограничаване на медицинските грижи поради рязкото увеличаване на разходите за енергия, което ще засегне най-вече тежко и хронично болните.

Според репортаж на ежедневника B.Z., медицинските практики в областта на радиологията, ядрената медицина, лъчетерапията и диализните центрове са особено засегнати от нарастващите разходи за енергия. В отговор на това те проучват дали могат от ноември да намалят времето за работа на апаратите си.

„Новото нормално“ за Европа: Най-високата инфлация за най-бедната страна в ЕС

Оборудването за ядрено-магнитен резонанс (ЯМР), компютърна томография (КТ), рентгена и ултразвука би могло да се включва по-често в режим на готовност и да се намалява времето за консултации, за да се спестят разходите за електроенергия.

"Няма съмнение, че мярката е драстична, но хората, които определят политиката, не оставиха на практикуващите лекари друг избор", се казва в изявление на Асоциацията на лекарите по задължително здравно осигуряване (Kassenartzliche Vereinigung), от четвъртък.

Меркел: Не съжалявам за газовите сделки на Германия с Русия

Специалист каза пред B.Z., че колегите му ще трябва да плащат шест пъти повече за енергия. "Нямаме друга възможност за намаляване на разходите освен затварянето", добави той.

Поради това KV иска " за лекарите същото обезщетение от държавата, което трябва да се изплаща и на болниците".

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм