След горещините през юли, след захлаждането от неделя и валежите в страната, най-накрая ни чака период на прекрасно лятно време, в което валежите ще са изключение, а температурите ще са точно такива, каквито искаме да бъдат - до 28 - 32 градуса.

Този период започва от сряда, в четвъртък на места ни чакат превалавяния, тук-там с гръмотевици, главно над планинските райони и Западна България, а след това, за поне десетина дни, ще се установи прекрасно лято.

Ще има много слънце и най-важното - дневните температури ще са до 30 - 33 градуса. Какво по-хубаво от това?

Прогностична карта на очакваното повишение на температурите след 15 август. Числата показват с колко градуса по-високи се очаква да бъдат температурите в сравнение с обичайните за този период на годината. ClimateReanalayzer

Разбира се, понеже си е разгара на лятото, от ден на ден, но главно след 11 - 13 август, температурите ще започнат да се повишават и ни чака нова порция горещо време. Колко горещо ще стане в момента е трудно да се каже, но е възможно в низините на страната отново да измерим температури между 39 и 41 градуса. Това е работна хипотеза в момента, но основната тенденция е за затопляне към средата на месеца.

Както вече казахме, предстои сравнително дълъг период на сухо време без съществени валежи, това също трябва да се подчертае и с повишението на температурите до типични максимални стойности за август, опасността от пожари отново ще нарасне.

Това време, което се очертава да имаме в следващите две седмици, ще е прекрасно за излети в планините и по морския бряг. Ако имате възможност - възползвайте се.

В района на София, в исторически план, от 2000 година насам максималната августовска температура е достигала 38 градуса, а минималната - 7 градуса. Така че това са границите, които можем да очакваме до края на месеца. В София тази година на 4 август бе измерена максимална температура от 37 градуса, а на 7 август сутринта минималната температура бе 13 градуса.

В Европа продължава да е хладно за лятото, мощен атлантически циклон с център над Балтийско море продължава да изпраща по-хладни въздушни маси от района на Северно море към Централна Европа и Балканите и заради това времето стана по-хладно и имаше валежи на много места. 

С изместването на този център на ниско налягане, от юг ще се разшири област от високо налягане и постепенно в южните части на континента и на Балканите ще започне да прониква въздух от района на Сахара, така че в Испания и Португалия, както и в Южна Италия и на Балканите температурите отново ще се повишат, както вече стана дума.

Лято е и времето може както да бъде горещо, така и да бъде хладно, както се видя в последните дни. Всичко това зависи от атмосферната циркулация и от разположението на центровете на високо и ниско налягане, тук няма място за спекулации с така наречените климатични промени.

Междувременно 25 изявени общественици, активисти в областта на опазването на околната среда излязоха с апел към учените от БАН и НИМХ да обяват категорично, че климатичните промени са единствено в резултат на човешката дейност. 

Бихме казали, че това е неправилен подход, тъй като и в науката има различни мнения и учените изразяват различни позиции по този въпрос. Има голям брой учени, които смятат, че така наречените климатични промени са вследствие на изгаряне на въглеводори и отделянето на въглероден диоксид в атмосферата, като това ще доведе до опустошителни последствия за човека. Но има и немалко учени, които смятат, че промените и главно слабото повишение на глобалната приземна температура, наблюдавана в последните десетилетия, е в резултат от естествени флуктоации на климатичната система, усилени в известна степен и от дейността на хората. 

Да се иска от учените категорично да застанат на позицията, че единствено човек е причината за наблюдаването слабо затопляне, е меко казано неоснователно. 

Освен това, както много пъти сме казвали в Синоптичната комисия, няма никакви физически данни, че предстои климатична катастрофа, още по-малко след определен брой години и приказките за това са по-скоро в политически план, отколкото в научен. 

http://www.prokarstterra.bas.bg/geo21/2008/2-08/8-13.pdf

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм