Европейската прокуратура (ЕППО) извършва претърсвания и изземвания в София в разследване на възможна корупция и злоупотреба със средства на ЕС за възстановяване на историческия център на града, включително и „на емблематични жълти павета“. Това съобщи пресслужбата на Лаура Кьовеши, цитирана от Euronews.
Разследването е под името "Пътят на жълтото паве". То се отнася до лошо управление на средствата, отпуснати на Столична община за ремонт на стария център на града, съфинансиран от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР). Възможната корупция се изчислява на поне 3 милиона евро, се посочва още в съобщението.
200 хил. лв. глоба за “Трейс груп холд“, ако се докаже, че работник е увредил цяло паве
Днешните действия по разследването се извършват от ГДБОП на пет места. За целите на разследването полицията иззема документация и електронни доказателства, свързани с изпълнението на проекта.
Европейската прокуратура е започнала това разследване през есента на миналата година по съобщения в медиите. Проверяват се договори, сключени между Столичната община и две търговски дружества, спечелили обществени поръчки.
Фандъкова: Да се намери най-добрият начин за пренареждане на жълтите павета
Според разследването през 2018 г. е сключен първи договор за възстановяване на центъра на София (включително булевард "Цар Освободител" и площад "Народно събрание"). През 2020 г., след извършени плащания, договорът е бил прекратен по взаимно съгласие. Посочената причина е несъответствие между условията на договора и инвестиционния проект.
Строителните дейности може да нанесат щети на Централния военен клуб в София, построен през 1907 г., който има историческа стойност. Въпреки това около 3 милиона евро са били платени на изпълнителя, без неустойки за просрочие, допълва прокуратурата на ЕС.
Фандъкова: Повече експерименти на жълтите павета няма да допусна
След прекратяването на този договор общината е подписала нов договор с нов изпълнител, при същите условия. Новият изпълнител е поискал предварително плащане на около 750 000 евро, за да възстанови жълтите павета, защитени от Закона за културното наследство. Тази сума засега не е била изплатена.
Допълва се, че поисканата от Министерството на регионалното развитие и благоустройството техническа експертиза е установила, че паветата са лошо положени и има и напукана настилка. Лошото качество на ремонта на паветата, изработени през 1908 г., заедно с липсата на проверки от страна на общината, биха могли да създадат допълнителни разходи, според финансовите документи, предоставени на прокуратурата на ЕС.
Според разследването от изпълнителите са представени фалшиви документи с невярна информация, удостоверяващи, че работите са извършени в съответствие със спецификациите, което е довело до неправомерни плащания.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Четете актуалните новини за предсрочните парламентарни избори, анализи, коментари и всичко от деня на вота: