“Работата ми в сферата на образованието е много мотивираща. Ние сме своеобразни будители”, каза в “Дарик кафе” по Дарик радио Костадин Шопов, заместник-директор отдел “Прием на студенти” в Американския университет в България. Той нарече възможността да работи с млади хора “привилегия”

“Сегашните млади хора са откриватели, отивайки в университета, те искат да намерят себе си и да бъдат успешни. Нашата цел е да им дадем добри основи и да са едни успешни мотивирани мади хора”, добави той. 

Засадиха над 100 японски вишни в парк „Македония“ в Благоевград

Шопов обясни какъв е методът на преподаване в университета, който по думите му привлича младите хора. Използва се системата “liberal arts”, която дава свобода на избора, произлиза от Древна Гърция и се свързва с добре образованите хора. Студентите имат възможност да избират какво да учат. До втората си година могат да заявят точно какво да учат. Това е една гъвкава система, в която могат да учат повече от една специалност, както и подспециалност. Много от младите хора на 17-18 години не знаят какво искат да изберат и решават впоследствие, обясни Костадин Шопов.  

В Американския университет има 13 дисциплини и още толкова подспециалности. Най-търсени са: бизнес, журналистика, комуникации, политика. 

Доброволци засаждат 100 японски вишни в парк "Македония"

“Повече от половината от нашите студенти учат повече от две специалности”, добави той и уточни, че преподавателите са не само от България, но и от цяла Европа и Америка. Студенти има също не само от родината, но и от САЩ, от Централна Азия, от Монголия, Казахстан, Виетнам, Монголия.

Американският университет разполага с най-модерния кампус в региона, има и студентски клуб, който се казва AUBG Olympics - олимпиада на Американския университет. 

Китайка и американка ще преподават в Английската гимназия тази година

Сред другите предимства са:

  • бейзболно игрище в Благоевград, тенис кортове, баскетбол игрище; 
  • практическа насоченост - класовете са с по 15-16, до 20 студенти. Преподавателите служат като ментори на студентите. 

Някои от студентите от университета поемат на запад, но други, голяма част остават тук. Тези, които поемат на запад, отиват в едни от най-елитните университети. 

“Имаме асоциация на завършилите студенти. Ние сме като една мрежа. Това е много хубаво, защото много студенти, след като завършат, имат нужда от подадена ръка, за да направят първите си крачки. 

Следим къде отиват след завършване, имаме база данни. Търсим талантливи и обществено будни студенти, има донори, които дават стипендии за такива студенти”, добави Шопов. 

На 12 ноември предстои Ден на отворените врати - добре дошли в университета са кандидат-студентите, както и родителите им, за да видят материалната база, да посетят лекции, да се срещнат със сегашни и завършили студенти. Университетът разполага и с общежитие в Благоевград. 

*Платена публикация

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм