Министерството на труда и социалната политика работи за въвеждането на нова форма на подкрепа на инвестициите в умения чрез създаването на индивидуални сметки за обучения. Идеята е всеки зает да разполага със средства, които да използва за надграждането на знанията, уменията и квалификацията си. Това каза заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова в съвместната рубрика на Министерството на труда и социалната политика (МТСП) и Дарик радио „Социалната държава“. Предаването отбеляза края на инициативата Европейска година на уменията, която Европейската комисия стартира точно преди година.

„Темата за уменията на работната сила е най-централната част от пазара на труда. На практика всеки ден, докато работим, ние трябва да научим нещо ново. „Вече не говорим за служители, работници, заети лица – говорим за таланти. Работодателите изпитват недостиг на кадри. Ключът е да намерим подходящите хора и да ги въоръжим с търсените от тях умения“, заяви Евремова.

Като основен инструмент на МТСП в тази насока тя посочи Програмата за развитие на човешките ресурси (ПРЧР), която се финансира от Европейския социален фонд +. „Почти половината ѝ бюджет от над 3,8 млрд. лева за програмния период 2021 - 2027 г., е насочен към пазара на труда и най-вече към възможностите за повишаване на уменията на хората, независимо дали чрез професионална квалификация, преквалификация, или кратки обучения“, каза заместник-министър Наталия Ефремова.

Тя разясни и реда и условията за достъп до тези средства. „Най-лесният вариант е работодател, който желае да работи върху квалификацията на своите служители или да намери хора за работа, да подаде заявка през бюрото по труда. Агенцията по заетостта работи в посока на това обученията да се правят по заявка на работодател, така че хората да бъдат подготвени за специфичното работно място“, обясни тя и допълни, че с финансиране по ПРЧР работодателят може да насочи към обучения своите служители.

Заместник-министър Ефремова напомни, че Агенцията по заетостта предоставя ваучери за безплатни обучения по дигитални умения. „Когато говорим за умения, не говорим само за професионална квалификация, но и за меки умения, които са много важни за работодателите. Темата за ученето през целия живот винаги е била във фокуса на МТСП. Нашата цел е до 2030 г. 35% от трудоспособното население поне веднъж годишно да преминава през някакъв тип обучение“, добави заместник-министър Наталия Ефремова.