“Общината е първата точка на контакт на гражданите, когато търсят някаква услуга. Повечето услуги се реалирзират на местно ниво от местната власт. Работим изключително добре с Министерството на труда и социалната политика, които подкрепят повечето наши инициативи” - каза заместник-кметът по социалната дейност и интеграцията на хората с увреждания Надежда Бачева в рубриката “Социалната държава” в ефира на Дарик радио.
Очаква се до месец Столична община до одобри промяна в наредба, която да позволи на децата и младежите от 25-те центъра за настаняване от семеен тип в София да посещават столичните културни обекти безплатно, след като Столичният общински съвет одобри миналия месец те да имат безплатен достъп и до столичните спортни обекти.
“Цялостната стратегия, която ще изпълняваме, е София да стане един достъпен град за хората с увреждания. За съжаление, в момента проблемът с достъпността е страшно голям. Ние не виждаме хората с увреждания, просто защото те не могат да излязат. Това не означава, че тях ги няма. Тази година в бюджета за социални дейности има осигурен 1 млн. лв. за достъпна среда, като на предната си сесия Столичният общински съвет гласува още 1,8 млн. лв. за осигуряване на достъпност в училищата. За съжаление, голяма част от училищата са недостъпни, което ще променим този мандат, както и градската среда”, коментира Бачева.
Два столични района - Оборище и Слатина - кандидатстват тази година по програма “Красива България” на МТСП за осигуряване на достъпна среда за гражданите. Самите граждани също могат да се възползват от финансиране за асансьори, рампи и платформи по програмата със срок за кандидатстване 15 май, но те трябва да поемат ангажимента за изготвяне на проектите за тези съоражения.
В Столична община няма отделно звено, което се занимава изрично с осигуряването на достъпна среда за хората с увреждания, но администрацията работи с направление “Обществено строителство” и районните кметове, като се обсъждат скосяванията на тротоарите, как да изглеждат, какво да се следи при изпълнението на ремонтните дейности, така че да бъдат съобразени с нуждите на хората с увреждания, например да не се поставят паркинг елементи на скосяванията на тротоарите, допълни заместник-кметът на София.
“Има регламент за достъпност, който обаче просто не се спазва. Подлезите на София също са зловещо недостъпни, вкл подлезът на Софийския университет, който има рампи, но са прекалено стръмни, а асансьорът излиза в Княжевската градина. Това е следващата стъпка, по която ще работим през следващите четири години, доколкото ни позволява бюджетът.”
В момента Столична община предоставя 110 социални услуги, делегирани към нея от Министерството на труда и социалната политика, като се планира стартирането на 12 нови. 48% от услугите са делегирани на неправителствени организации, с които предстои да бъде включено споразумение за сътрудничество. Столична община обаче контролира изпълнението на тези услуги.
Собствените социални услуги на Столична община са кризисният център, правната клиника за жертви на насилия и една услуга за жени - жертви на насилие. Към общината са делегирани няколко дома за възрастни хора със и без увреждания, центровете за настаняване от семеен тип на територията ѝ, центровете за обществена подкрепа, наблюдавани и преходни жилища, и други.
“Надявам се още тази година да създадем два кризисни центъра за младежи и възрастни с увреждания със заместваща грижа, така че да могат хората, които се грижат за тях, да ги оставят на нашите грижи, когато имат нужда да влязат в болница или да пътуват в командировка” - каза зам-кметът Надежда Бачева.
Планира се и изграждането на кризисен център за настаняване на бездомни лица, но с разширени функции, като психологическа помощ и подкрепа, и реинтеграция обратно в обществото, за да могат тези хора не просто да отидат и до преспят някъде в студените месеци, а да получат помощ да се върнат, да започнат да работят и да се социализират отново.
В студените месеци от Коледа до 31 март Столична община отвори специална програма за осигуряване на сандвичи за бездомните хора в сътрудничество с Българската православна църква, която предостави за целта църквата “Света Параскева”. Програмата се разрасна и обхвана и пакети с храни за социално слаби хора веднъж месечно. Мобилните екипи на общината също често носят със себе си храна. Общината обаче не е овластена да приютява бездомни хора против тяхното желание.
“Извършва се мащабна проверка в цяла София на програмата за грижа в дома. 100 процента от потребителите и хората, осигуряващи подкрепа, ще бъдат проверени. Социалният патронаж в София също осъществява такава функция, като тя включва и хранене и се ползва от над 1000 души, както и топлият обяд. Анализирайки всички програми, трябва да напишем това, което най-много ще удовлетворява гражданите, в случай че подобен род европроекти продължат и занапред.”