Процесът по проектиране на Националната детска болница трябва да започне в началото на септември, а строителството й - от 2025 г. 

На днешното си заседание Министерският съвет е одобрил протокол с график на дейностите по изграждане на бъдещата детска педиатрия. Това посочиха на брифинг Людмила Петкова и Галя Кондеваслужебни министри на финансите и на здравеопазването

Сключено е споразумение с Европейската инвестиционна банка за осъществяване на консултантски услуги във връзка с Националната детска болница, каза служебният министър на финансите Людмила Петкова.

Услугите ще бъдат предоставени от избран от Европейската инвестиционна банка белгийски консорциум, който ще изготви 3 стратегически документа по отношение на структурата, функциите, необходимото оборудване и обзавеждане на болницата. Необходимите средства за изграждане на болницата ще бъдат предвидени в Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г., както и в средносрочната бюджетна прогноза.

Процесите по приетия от Министерския съвет график, ще се извършват паралелно, с цел да се осигури по-бързо изграждане на болницата, обясни служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева.

Имайки предвид, че такъв план е представен по искане на Народното събрание през февруари месец. Този план, който ние изготвихме, ние взехме предвид всички възможности, съкращава срока по изпълнение на изграждане с 9 месеца. Т.е. плана, който сме представили, предвижда към май месец 2028 г. Националната многопрофилна болница за активно лечение на детски заболявания да бъде факт.

На въпрос дали ще се наложи да се закриват детски отделения във вече съществуващите лечебни заведения, д-р Влатко Глигоров, временно изпълняващ длъжността директор на „Здравната инвестиционна компания за детска болница“ отговори, че идеята е да се трансформират и да се увеличи капацитета и достъпността.

В тази посока министърката вече е провела разговори с Министерство на образованието, аз също водя разговори и имам посещение в Бургас, разговори с проф. Бозов, който е ректор на Медицинския факултет в Бургас, също и с другите ректори, така че да синхронизираме действията, за да може да има по-голям процент лекари, които да завършат тази специалност – педиатричната специалност, коментира Глигоров.

След като приключи консултантската дейност с Европейската инвестиционна банка, ще се предприемат мерки за обезпечаване на кадрите за детската болница, стана ясно още по време на брифинга.