„Темата за свръхамбицията ескалира в нашия динамичен свят. Културата ни става свръхсъстезателна и се повишава чувството за загуба, ако не си достатъчно добър продукт“, заяви психоложката Александра Петрова в предаването „Кой говори?“ по Дарик радио.

В тазседмичното издание на рубриката „Анализирай това“ Александра Петрова разказа повече за негативната страна амбиция и цената, която плащаме за нея.

Тя отбеляза, че вече не сме в онази от източното общество, което трябва да възпитава скромни и потиснати младежи, които да чакат похвала. Но не забелязваме, че амбицията може да се превърне в нещо негативно за децата.

Амбицията се сформира по много различни начини. Чрез примера вкъщи, когато има подобен родителски модел, който детето улавя. Понякога детето няма друг алгоритъм, ако се справя много добре с различни задачи. Този алгоритъм се превръща в устойчива амбиция.

„Много често амбицията е компенсаторен механизъм. Чрез успехите си децата се опитват да си осигурят нужната емоционална връзка и близост.“

Над 50% от родителите имат трудности да играят с децата си

"Когато детето не може да губи и с натиск отстоява своята победа, не може да се успокои и се разстройва за по-дълго време при загуба, трябва да се замислим до каква степен тази пробивност му вреди. Децата винаги се сравняват, но при обичайите условия родителите биха могли бързо да успкояот детето и да нормализират неговите емоции“, изтъкна Петрова. 

Алекс коментира и множеството очаквания и сравнения на родителите и как те се отразяват на децата.

Студенти по медицина ще представят Варна на най-големия европейски форум по детско здраве

„Непрестанните сравнения и очаквания от страна на родителите към детето водят до когнитивно претоварване на детето и пораждане на свръхамбиция. Това може да доведе до проблеми с функционирането. Нервната система се претоварва, а детето е в ситуация на стрес“, отбеляза Алекс.

Тя сподели, че амбициозното дете става много старателно и взискателно към себе си. Свръхамбициозните деца стават нервни, не спят добре, крещят често, не излизат и се отчуждават.

Родители засадиха цветя в двора на детска градина „Слънчо“ в Ябланово

Алекс допълни, че този процес се задълбочава с годините.

„В ранните години в университета и изграждането на кариерата си  виждаме млади хора, които искат да показват отлични резултати, но те често изпадат в ситуация на бърнаут, постоянно усещане за опасност и тревожни състояния. Перманентната тревожност пък води до много други проблеми.“

Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм