Едно служебно правителство, без да е избрано от хората, без да има мандат за управление по различните политики, не би могло да си позволи да реализира политики, каквато е приемането на нов бюджет. Това коментера в студиото на предаването „Седмицата“ Любомир Каримански, съветник на министъра на финансите.
Според него харчим най-много средства от националния бюджет за издръжка на ведомствата, но не и за капиталови разходи, там, където трябва да се реализират проектите.
Каримански се оказа с държавен пост в Министерството на финансите
Той посочи още, че не вижда разлика между подхода на ГЕРБ и на ПП. При прилагането на аантикризисните мерки трябва да се направи категоризация, да има ясно таргетиране, а не уравниловка за всички. В момента се обсъжда такова таргетиране, особено в енергетиката. „Прилагането на мерките „на калпак“ е абсолютно неправомерно, каквото е и мнението на МВФ“, добави Каримански.
Според него най-добре е да има редовно правителство, за да не се стига до това партиите предизборно да правят популистки увеличения на доходите, без значение с чии мандат ще е то. При редовно правителство има предвидимост поне за 6 месеца. Това води до успокояване, а когато има успокояване, политическите партии не са така популистки и щедро настроени.
Каримански: Гласувах за това да няма лъжи в парламента
Според Каримански, ако и следващия парламент не успее да направи правителство, тогава вече трябва да бъде внесен редовен бюджет, който да изпълнява всички минимални изисквания за съставяне на бюджет, от гледна точка на критерии, които трябва да изпълним към Еврозоната. Той припомни, че през 2018 г. Хърватия започна анализ на ефектите от въвеждането на еврото. Той беше прецизно направен, с данни за това как ще се отрази на спестяванията на обикновения човек и на цените в магазините. Всеки човек от своето интелектуално ниво, трябва да може да разбере ползите от приемането на еврото, категоричен е е той. Ние технически сме готови, но са необходими законодателни промени в редица закони, както и Закон за приемане на еврото. Това, че България може да сече пробно евромонети означава, че Брюксел би ни подкрепил и ако е необходимо да се направи някакъв компромис, те биха го направили. Ако се забавим с приемането на законите, ще бъде фатално и ще изпуснем срока за въвеждане на Еврото, който е от началото на 2024 г., смята още експертът. По думите му банките са почти готови, те ще трябва да направят известни инвестиции, но имат ресурс и разбират ползите.
Костадинов: Започваме референдум за влизането ни в Еврозоната
Любомир Каримански обясни още, че между минималната работна заплата и брутната средна работна заплата има такава зависимост, че, ако минималната е 50% от брутната средна, това създава възпроизвеждащ се процикличен ефект, такъв, че винаги минималната ще увеличава средната, обратно – средната ще увеличава минималната и този ефект ще се отрази като проинфлационен резултат.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм