Климатикът ни помага да контролираме околната среда, в която живеем. Не бива да се прекалява с него, тъй като най-голям е проблемът, когато излезем от климатизираното помещение. Колкото по-голяма е разликата, толкова по-голям е стресът за тялото и то ще трябва да се приспособи от една температура към друга за доста кратък период от време. Затова трябва да се внимава, защото може да се стигне до колапс, отпадналост или общо неразположение.

Това обясни кардиологът от УМБАЛ "Света Екатерина" д-р Христо Ангелов в предаването „Най-добрите лекари” по Дарик радио.

Той подчерта, че когато температурата се покачи над 30 градуса, обикновено реакцията, която последва в тялото, води до разширяване на кръвоносните съдове, а загубата на течност - до намаляване на съдовия обем, което намалява артериалното налягане.

Д-р Ангелов припомни, че физическата активност е част от профилактиката на сърдечно-съдовите заболявания. Според него профилактиката е слабо застъпена в нашето общество.

„В медицината е препоръчително минимум 75 минути на седмица физическо натоварване. Няма абсолютно никакво значение какво ще спортуват хората, важното е да им е приятно да го правят често, да се забавляват и това да им се превърне в ежедневие. Спортът трябва да бъде съчетан с персоналните нужди на индивида, спрямо това какво той харесва, както и спрямо възможностите, които има да го въплъти в ежедневието си, за да го прави редовно и често,” посъветва кардиологът.

Цялото интервю може да гледаде във видеото.