Чрез изслушването на различни гледни точки се стига до истината, но не до универсалната истина, а до обективността за слушателите. Това стана ясно от думите на Камен Банковски в предаването “Без претенции” по Дарик радио. Банковски е основател на платформата за диалог Фондация “Среда”.

Чрез фондацията ние се опитваме да информираме, да култивираме информираност, обективност и критично мислене. Един от инструментите ни е дебатът, защото това е интересен сблъсък на мнения и идеи, в който слушателите могат да чуят много гледни точки и така да се информират, вместо да слушат в своята ехо камера мненията”, заяви Банковски.

Той обясни, че на чисто физиологично за човек е много по-лесно да търси потвърждение на своето мнение, вместо да губи енергия, подлагайки на съмнение всичко.

Дарик

“Еволюирали сме да следваме пътя с най-малко съпротивление. В конгнитивен смисъл това означава: “Аз си харесвам едно мнение и е много по-лесно да запазя мнението си и да си намеря примери, че моето мнение е вярно”, каза Банковски.

Той подчерта, че за да могат участниците в един дебат да надвият противника си, трябва да вникнат максимално в главата на другия човек.

Банковски даде за пример Англия, в която дебатът има традиции. Но добави, че и у нас е оставал свидетел на добри дебати. Такъв например бил телевизионният дебат между Бойко Борисов и Сергей Станишев през 2008 г. с модератор Добрина Чешмеджиева. 

А като пример за това, че дебатът ти дава информираност, за да стигнеш до истината, той даде самия себе си. При провеждането на дискусия за еврозоната, той самият 10 пъти  е сменил мнението си дали е добре или не България да стане част от нея.

Основните дефицити, които изпитахме за нас е, че трудно се постига обективна информация по някаква тема. Обективността означава да чуем всички мнения и да определим какво означава тя за нас. За нас обективност се постига с много мнения, а не с универсална истина”, каза Банковски.

Чуйте целия разговор в прикачения звуков файл.