Очаква се парламентът да одобри промени в енергийния закон, според които пазарът на ел. енергия на едро се либерализира напълно от 1 януари 2024 година. Те предвиждат премахване на функцията "обществен доставчик" на Националната електрическа компания (НЕК), а търговските дружества в холдингите на Електроразпределителните дружества (ЕРД) като "Електрохолд", ЕВН и "Енерго-Про" да купуват ел. енергия от енергийната борса по пазарни цени и да го продават на домакинствата по нормативно нерегламентирани засега договори. 

Премахват се и квотите на производителите на електроенергия, които задължително трябваше да заделят количества по регулирани цени, които формираха и т.н. регулиран пазар, от който се снабдяваха битовите потребители.

Какво ни очаква от Нова година и ще има ли рязко поскъпване на тока за битовите потребители? Темата коментира в предаването "Кой говори?" по Дарик радио Калоян Стайков, главен икономист в Института за енергиен мениджмънт.

"Големият проблем със самия законопроект е, че той всъщност е част от една по-голяма визия и пакет от нормативни промени, които не са ясни в момента. Въпросът е, че знаейки къде искаме да стигнем, ние всъщност не знаем визията как точно ще стигнем до там. Как ще се отрази на потребителите засега няма как да отговорим, защото не знаем пълната картина", обясни Стайков.

Той направи следното сравнение: "Най-общо - знаете, че трябва да стигнете до Австралия и туроператорът ви казва "добре, за 1/3 от пътя ще караме с кола, за останалите 2/3 от пътя после ще ви кажем". Това е много грубо опростяване на ситуацията, но реално се намираме горе-долу в това положение – искаме да направим нещо, знаем къде искаме да стигнем, но я няма визията".

Калоян Стайков отбеляза, че потребителите на ток извън бизнеса са 4 700 000.

"60% от потреблението на домакинствата ще се задоволява от нов сегмент на борсата. Не знаем той как ще работи, малко е трудно да кажем какви ще са цените там. Другите 40% автоматично трябва да се прехвърлят в останалите сегменти на борсата", обясни икономистът.

Запитан възможно ли е правителството да не допусне поскъпване на тока от 1 януари, както обеща премиерът акад. Николай Денков, Калоян Стайков отговори, че министър-председатели, политици и народни представители не би трябвало да се занимават с подобни изказвания, просто защото не е в техните правомощия да регулират цени.

"Ако те искат да се запазят регулираните цени, то трябваше да прецизират малко текстовете. Първоначално идеята беше самата промяна да стане от 1 януари, което означава в средата на ценовия период. Това щеше да е голям шок за пазара. Ако са променили тази дата, шокът ще бъде отложен за следващото лято, което няма да е по-малък проблем, но може да даде малко повече време да се подготвим", посочи още икономистът.

Друг проблем по думите му е, че "очевидно се правят промени, които не са съгласувани между министерство и регулатор".

"Липсата на диалог е основният проблем, това е реформа, която засяга голяма част от пазра и би трябвало тя да е координирана с всички заинтересовани страни, а не някой да измисли нещо и след това да постави всички останали институции пред свършен факт", заяви Стайков.

По думите му механизми държавата да компенсира потребителите за високите цени на тока винаги съществуват, могат да се намерят, но "в момента всички гадаем какво е искал да каже авторът с тези текстове".

"Павителството е в изключително неприятна ситуация, защото тази реформа трябваше да бъде факт миналия октомври. Оттогава досега нищо не се направи по въпроса и ние загубихме много време, за да направим реформата. Датата 1 октомври е залегнала в Плана за възстановяване и устойчивост и е обвързана с второто плащане", обясни експертът.

По думите му тази вълна на либерализация е коренно различна от всички други, които сме имали досега.

По отношение на цените на горивата - Лукойл все още не е внесъл средства във фонда за сигурност на електроенергийната система. Идеята беше тези пари да се дават като компенсация за високите цени на горивата. Към днешна дата обаче няма такова нещо, защото нашето правителство не е взело необходимото положително становище от ЕК.

"Очевидно правителството не си е свършило работата. И предишното, и това, което не дава достатъчно информация докъде са стигнали и какво може да се очаква", коментира Калоян Стайков.

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм