На 24 септември от 11:15 часа в конферентната зала на местността Ченгене скеле ще се излъчи филмът „Нашите следи“. Събитието е вдъхновено от проект, осъществен преди години на същото място, тогава организиран от бургаския отдел на Полското културно-просветно дружество „Владислав Варненчик“. Години след това новото поколение на отдела решава да продължи и обогати разказаната тогава история под наслов: „Полските следи по българското Южно Черноморие – наследството“.

Първата част на историята разказва за великия полски поет и революционер Адам Мицкиевич и пребиваването му в местностите Ченгене скеле и Отманли. Продължението разказва за това как създателят на полските легиони в Османската империя Михаил Чайковски се превръща в Садък Паша и как великият български патриот Гаврил Груев Хлътев приема името Георги Бенковски.

„Този път историята описва съдбата на българските и полските революционери по земите на нашето Южно Черноморие през времената на робствата, под които двете държави попадат. Филмът описва съдбите на четирима славни мъже, които се борят на живот и смърт за свободата на родините си в търсене на правилния път.  Историята на тяхната борба преплита животите им“, каза в ефира на  „Дарик“ Югоизток председателят на местната структура на Полското културно-просветно дружество „Владислав Варненчик“ Дарик Дарина Златанова.

Чуйте целия разговор с нея в звуковия файл:

Посланието на филма е свързано с идеята да се запазят и помнят историческите ценности на двете славянски държави, за да може новото младо поколение да създаде свое наследство. Литературният източник, използван за създаване на филма, е книгата „Медальонът“ на Галина Златарева.