Турският парламент одобри кандидатурата на Финландия за присъединяване към НАТО, което означава, че пътят за присъединяване към блока вече е ясен.
НАТО е отбранителен съюз на северноамерикански и европейски държави, чиито членове в момента помагат на Украйна във войната й срещу Русия.
Финландия подаде молба за присъединяване към блока миналата година заедно със съседката си Швеция, защото беше загрижена за руската агресия. Турция беше последната страна, която одобри влизането й.
Ден на атлантическата солидарност в България
Какво е НАТО?
НАТО - Организацията на Северноатлантическия договор, е създадена през 1949 г. от 12 държави, включително САЩ, Обединеното кралство, Канада и Франция.
В момента има 30 членове, които се съгласяват да си помагат, ако попаднат под атака.
Първоначалната цел на организацията беше да оспори руската експанзия в Европа след Втората световна война.
След разпадането на Съветския съюз през 1991 г. много от източноевропейските страни, които бяха негови съюзници във Варшавския договор, получиха членство в НАТО.
Финландия официално се присъединява към НАТО утре
Русия отдавна твърди, че приемането на източноевропейските страни от НАТО застрашава нейната сигурност. Тя категорично се противопостави на искането на Украйна да се присъедини към алианса, страхувайки се, че това ще посегне на нейната територия.
Защо Финландия и Швеция искат да се присъединят към НАТО?
Финландия има 1340 км. сухопътна граница с Русия, докато Швеция граничи с Балтийско море.
В продължение на седем десетилетия и двете държави смятаха, че е по-безопасно да останат извън съюза, отколкото да се присъединят към НАТО в противопоставяне на Русия.
Сана Марин загуби изборите във Финландия
След нахлуването на Русия в Украйна обаче и двете страни поискаха да им бъде даден достъп до алианса възможно най-скоро.
Двете страни ще добавят 280 000 войници (включително резервисти) към обединените сили на НАТО и повече от 200 бойни самолета.
Всички настоящи членове на НАТО трябва да одобрят присъединяването на нови страни чрез гласуване в своите парламенти. Унгария и Турция бяха последните страни, които гласуваха за влизането на Финландия. Унгария направи това на 27 март, а Турция на 30 март.
19 години от присъединяването на България към НАТО
Защо вотът на Турция беше толкова важен за присъединяването на Финландия и Швеция?
Когато Финландия и Швеция кандидатстваха за присъединяване към НАТО, турското правителство се оплака, че са укривали турски граждани, които то нарича "терористи". Турция поиска екстрадирането им.
Тъй като Швеция беше основният фокус на оплакванията на Турция, Финландия договори споразумение с Турция сама.
Сега се надява, че ще може да се присъедини към НАТО навреме за срещата на върха на блока през юли в Литва.
Столтенберг: Финландия ще се присъедини към НАТО до няколко дни
Въпреки това Турция все още критикува Швеция за укриването на „кюрдски екстремисти“ и нито турското, нито унгарското правителство все още не са поискали от своите парламенти да одобрят нейното влизане.
Как страните от НАТО подкрепят Украйна?
Много от държавите-членки на алианса предоставиха на Украйна оръжия и боеприпаси, за да й помогнат да се защити от Русия.
САЩ изпращат 31 танка Abrams, Великобритания 14 танка Challenger 2, Германия 14 танка Leopard 2 и Норвегия осем танка Leopard 2. САЩ също изпратиха бронирани бойни машини като Stryker и Bradley.
Голямата шахматна дъска: САЩ искат съюзниците да се изправят срещу Китай
Освен това САЩ и Обединеното кралство изпратиха на Украйна ракетни системи с голям обсег на действие като Химарс, които поразяваха цели зад фронтовите линии на Русия.
Няколко страни от НАТО предоставиха гаубици и самоходни оръдия, докато Турция продаде на Украйна няколко въоръжени дрона Bayraktar TB2.
САЩ и други са доставили системи за противовъздушна отбрана за сваляне на руски крилати ракети и дронове над Украйна.
Русия разполага ядрено оръжие в Беларус
Противотанковите оръжия, доставени от САЩ и Обединеното кралство, като Javelin и Nlaw, бяха от решаващо значение за отвръщането на настъплението на Русия към столицата на Украйна, Киев, през пролетта на 2022 г.
Страните от НАТО се стремят и да увеличат доставките си на артилерийски снаряди и боеприпаси за Украйна.
Защо страните от НАТО не помогнат повече на Украйна?
Полша и Словакия изпращат на Украйна изтребители МиГ от съветската епоха, но страните от НАТО не изпращат произведените в САЩ F-16, които искаха.
Страните от НАТО също се опасяват, че ако Украйна използва тези самолети за удари по цели в Русия, това може да ги въвлече още по-дълбоко във войната.
Столтенберг: Китай да се вслуша в мнението на Украйна за мирния план
Страните от НАТО не изпращат свои войски в Украйна или налагат забранена за полети зона над страната, отново от страх да не провокират пряк конфликт с Русия.
Страните от НАТО обаче вече са разположили 40 000 войници в Източна Европа - на територията на членове на алианса като Литва и Полша.
Освен това имат още 300 000 войници в повишена бойна готовност в Европа.
Защо Украйна не е в НАТО?
Отправил ли е наистина Зеленски заплаха към САЩ, че децата им ще умират във войната в Украйна?
НАТО заяви на Украйна през 2008 г., че може да се присъедини към блока в някакъв момент в бъдеще, но отхвърли неотдавнашното ѝ искане за "бързо" членство.
Това е така, защото член 5 от Хартата на НАТО казва, че ако един член бъде нападнат, всички членове трябва да се застъпят в негова защита.
Ако Украйна стане член, страните от НАТО технически ще трябва да влязат във война с Русия.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Четете актуалните новини за предсрочните парламентарни избори, анализи, коментари и всичко от деня на вота:
Още по темата
- Александър Танев: Бюджетът на Русия за отбрана за 2025 г. е 4 пъти повече в сравнение с довоенния период
- Израел освободи 90 палестински затворници в първия ден от примирието (СНИМКИ)
- Крачка назад: Примирието между “Хамас” и Израел се отлага
- Израелският кабинет по сигурността препоръча споразумението с “Хамас” да бъде одобрено