„Ние от години наред живеем в различни кризи и е много е лошо, че живеейки в кризи, ние се адаптираме и не успяваме да излезем от тях. По този начин не забелязваме какво ни се е случило“, заяви психологът Александра Петрова в предаването “Кой говори?” по Дарик радио.
Тема в рубриката “Анализарай това” с Александра Петрова бе влиянието на кризата върху нашата психика и ролята на авторефлексията.
Лечебната сила на музиката: Как тя влияе върху психичното ни здраве
Психоложката отбеляза, че когато живеем в криза, това води до дисбаланс в нервната система и ние трябва да започнем да бъдем сетивни и авторефлективни.
“Кризите оказват влияние върху поведението, емоциите и ежедневието ни. Когато живеем в криза и несигурност поради много въпросителни за нашето бъдеще, това води до голям дисбаланс за нервната система.”
Могат ли социалните медии да ни разболеят психически
Александра Петрова обясни по какъв начин кризата задейства и влияе върху нервната ни система. Тя отбеляза, че първият ефект е понижена имунна система и именно затова много хора боледуват често.
„Рисковото поведение, престъпността и агресията са плод на несигурността и кризите в нашето ежедневие. Липсата на контрол и предвидимост водят до агресия, защото тя има инструментален характер. Тя е базова реакция, която човек се чувства застрашен.“
Тя отбеляза, че агресията води и до рисково поведение сред голяма част от обществото, защото е есествено всяко едно същество да се опитва да се опази.
Децата имат нужда от игра, спокойна среда и общуване
Александра сподели, че хората се презапасяват, защото се чувстват застрашени.
„Мисленето на хората в криза е обвързана с непредвидимостта и нуждата от удовлетворение на базовите потребности, свързани със сигурност, нужда от храна, вода, дом. Следващите нива на потребности остават на заден план и това създава фундаментални проблеми. Хората живеят в страхове, развиват панически състояния. Омразата и апатията нарастват.“
В края на разгова Александра отбеляза, че някои хора успяват да се справят с кризата и да я използват като възможност да израстват и помагат на околните.
Повече може да чуете в звуковия файл.
Още по темата
- „Как да избираме книги за децата в дигиталната ера и как книгите влияят на детското развитие”- среща в библиотеката с детски психолог
- “Анализирай това”: За чувството на притежание във връзките
- “Анализирай това”: Защо в нашето общество насилието става все по-често
- „Анализирай това“: Как се активират травмите в живота ни