
Психологът Александра Петрова сподели, че често при децата това състояние се проявява в по-късните групи в детската градина и ранните ученически години.
Агресията е защитен механизъм, но всеки може да положи усилия, за да я регулира
Тя поясни, че последните проучвания относно хиперактивността, често съпътствана с дефицит на внимание, показват, че тези деца са изключително емоционални и сетивни. Те са много добронамерени и наивни, но заобикалящата ги среда злоупотребява с това.
„Хиперактивните деца имат нужда от грижа, внимание и поущрежение. Те се нуждаят от по-честа обратна връзка, подкрепа и насоченост. „
Александра Петрова отбеляза, че педагозите се справят трудно с тези деца поради липсата ресурс, но полагат много усилия да търсят решение.
Нежеланото родителско поведение при раздяла
Тя сподели, че хиперактивните деца деца общуват по-малко с връстниците си, а всяко едно дете се нуждае от игра, спокойна среда и социална интеракция.
„Децата имат нужда от игра, а стресовата среда и множеството отговорности ги потиска. В днешно време те са твърде натоварени от ранна детска възраст“, поясни психологът.
Повече може да чуете в звуковия файл.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- „Работилници за емоции“ се проведе в Регионална библиотека "Хр.Ботев" Враца
- “Анализирай това”: Защо тревожността става все по-честа?
- “Анализирай това”: Съвременният прочит на зоната на комфорт
- Започна вторият сезон на инициативата „Работилница за емоции“, насочена към деца и родители във Врачанската регионална библиотека