Kак изглежда регентската вила в Боровец, която е предоставена на прокуратурата, и колко пари са инвестирани в нея през последните години? Имотът предизвика интерес след обвинения от страна на вече бившия заместник-главен прокурор Борислав Сарафов, който каза, че къщата е използвана от вече бившия главен прокурор Иван Гешев като „лична резиденция“.
За първи път от държавното обвинение пуснаха телевизионен екип вътре в имота - от bTV.
Регентската къща в Боровец е построена през 1941 година. Преди няколко години тя е дадена за стопанисване на ВСС, а те от своя страна на прокуратурата. Обвиненията, че къщата не се използва по предназначение дойдоха в средата на май от тогавашния заместник-главен прокурор Борислав Сарафов.
Сарафов: Страхувам се за живота си, защото познавам Гешев
„Чухме, че Гешев е голям родолюбец и българин може би затова използва като лична резиденция една къща, която се намира в Боровец. Това е т.нар. вила на регентите. Към момента тя е служебна база за почивка на ПРБ, но до нея няма достъп никой от магистратите, защото Гешев я приватизира за собствено ползване, а служителите от базата на прокуратурата, които са служители на прокуратурата и от парите на прокуратурата се плащат заплати, той използва като слуги“, каза на 15 май Сарафов.
Това изявление дойде часове след като главния тогава прокурор Иван Гешев публично скъса оставката си. И прехвърчаха обвинения и критики и от двете страни. Същия ден екип на bTV отишъл до имота, но не успял да влезе вътре. Сега - месец и половина по-късно - от държавното обвинение дават разрешение на медията да влезе в регентската къща.
Имотът се разпростира на около 18 декара земя, има няколко постройки. Има основна къща, четири бунгала, барбекю. Има и административна сграда, където се намират офисите на служителите.
Гешев: Борисов призна, че той решава кой и докога да бъде главен прокурор
Екипът на медията е посрещнат управителката на къщата. Тя е на тази длъжност от три години. Разрешение да застане пред камера няма. Разказва обаче, че там работят общо 17 души, сред които готвачи, охранители и шофьор снабдител. Първо влизат в основната къща. На първия етаж има голяма трапезария. На втория и третия етаж са разположени общо четири апартамента.
На втория етаж в къщата има два апартамента, които са почти еднакви. В повечето случаи Иван Гешев и семейството му са отсядали в този апартамент.
По думите на управителката през последните години Гешев е идвал тук сравнително често, но не всекидневно. Разказва, че в този период къщата се е използвала и за срещи и съвещания. На място са идвали както представители на ВСС, така и хора от пресцентъра на прокуратурата.
Докато екипът на медията е там разбира, че служители са засичали в имота и настоящия изпълняващ длъжността главен прокурор Борислав Сарафов. Управителката разказва, че всеки, който е влизал в регентската къща, е записван в регистър.
В него фигурират имената и рождените им дати . Той е официален и е изпратен до Министерството на туризма, разказват още служителите. И обясняват - всеки, подал заявка, че иска да пренощува тук през последните години, е одобряван.
В къщата е отделено място и за няколко фитнес уреда. На този етаж има и така нареченото място за отдих с хидромасажна вана, както и с малка сауна.
Екипът на медията разглежда и двора и четирите бунгала. А за да види дали къщата скоро е ремонтирана и колко струва всичко вътре – преглежда обществените поръчки. От сайта на прокуратурата се вижда, че е имало процедура за възлагане на обществена поръчка за строително монтажни работи на имота.
Защо България се проваля в битката с пропагандата и какво може да се направи?
Стартирала е в края на февруари 2020 година, около два месеца след като Иван Гешев заема поста главен прокурор. Договорът е сключен на 15 юли същата година. Общата му стойност е 555 754,86 лева.
За тази сума трябва да се извършат редица дейности - демонтаж, почистване, боядисване, подмяна на кабели, циклене на паркет. От договора на обществената поръчка става ясно, че в ремонта е предвидена и хидромасажната вана, чиято цена е от близо 3000 лева.
В таблицата фигурира и доставка и монтаж с изготвяне на два различни проекта, свързани с мястото за отдих. Като това възлиза на общо около 30 000 лева. А служителите казват, че през последните три години нито сауната, нито ваната са използвани.
Отново от документите публикувани на сайта на държавното обвинение се вижда и че през декември 2020 година е сключен анекс към договора. С него страните се споразумяват да увеличат цената на изпълнение с близо 162 000 лева с ДДС. Така общата стойност възлиза на 717 377 лева.
„От Осемте джуджета до и.д. главен прокурор“: Кой е Борислав Сарафов
Описани са и подробно нещата, за които се изисква допълнителната сума, като не малко пари са предназначение за камери.
От bTV се опитали да потърсят за коментар и вече бившия главен прокурор Иван Гешев, за да разкаже кои хора са посещавали къщата, използвал ли я е той като лична резиденция каквито бяха обвиненията на Сарафов и наложителен ли е бил този ремонт за над 700 000 лева. Той обаче не отговорил на обажданията им.
Борислав Сарафов заяви пред bTV, че е ходил там, но е бил гост и е ходил, когато е бил канен от Иван Гешев. Той допълни, че в момента къщата е отворена и може да се използва от служители на прокуратурата.
Снимки: bTV
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- Софийска окръжна прокуратура задържа за 72 часа обвиняем за длъжностно присвояване
- Екипът нa bTV в Хасково обект на агресия в "Република"
- Стотици адвокати в страната протестираха срещу процедурата за избор на главен прокурор
- Адвокати на протест: Искат спиране на процедурата за избор на главен прокурор