Психологът Александра Петрова обясни как да се справяме и отговаряме на силните детски емоции при най-малките деца. В рубриката “Анализирай това” на предаването “Кой говори?” тя сподели, че много родители не разбират емоциите на децата и спецификите на детския мозък.

"Мозъчният субстрат на малкото дете е толкова незрял, толкова бързо възбудим, толкова бързо възникват, отшумяват или дълго се закрепват процесите, че много родители не могат да се ориентират в този процес," коментира тя.

Шест често срещани признака, че човек е социопат

Петрова добави, че силните емоции объркват детето. "Една емоция, когато е в самия й зародиш, било то негативна, било то положителна, много бързо може да бъде заменена с последваща емоция. При децата много бързо се сменят настроенията."

Според нея родителите познават децата си и трябва да знаят кога те са преуморени. Преумората е лоша, а рутината е добра за едно дете. Тя сподели, че викането на родител няма да успокои детето, а дори напротив - детето ще се изплаши.

НОВИЯТ ЕПИЗОД ОТ "ЗДРАВЕ НА ФОКУС":

Петрова завърши, че родителите все пак не трябва да бъдат твърде меки с децата си. Тя смята, че трябва да има константно наказание и е хубаво да научим децата как да дишат, за да се успокоят.

“Трябва да сме твърди, равни като тон или просто да мълчим и да направим физическото взаимодействие с него, докато то се успокои. Така хем му показваме близост, хем показваме кой е силният в тази ситуация и кой е рационалният”, коменира Петрова.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм