Усещането за изтръпване, бодежи и пареща болка в ходилата и пръстите на краката може да е свързано с повишен риск от сърдечни проблеми, съобщи електронното издание "Хелтдей", като цитира американско проучване.

Причините за тези усещания не са напълно изяснени, но според доктор Кристофър Клайн, професор по неврология в клиниката Майо в Рочестър, Минесота, това може са се дължи на продължаващата епидемия от диабет и затлъстяване. И двете състояния повишават риска от невропатия на малките влакна и сърдечни заболявания.

Според наблюденията на доктор Клайн невропатията на малки влакна е силно свързана със сърдечни заболявания и пристъпи.
Това състояние често е причинено от диабет като основно заболяване и се появява, когато малките влакна на периферната нервна система се увредят. Понякога може да прогресира до невропатия на големите влакна, което води до слабост, проблеми с баланса и липса на координация.

"Болката е много неприятна, но добрата новина е, че при повечето хора средното влошаване е леко и те не развиват сериозно увреждане", казва Клайн.

Ускореният пулс е свързан с по-висок риск от сърдечни болести и дори смърт

За целите на проучването учените анализират медицинските досиета на 94 души със заболяването и 282, които не страдат от него. Те са наблюдавани в продължение на шест години, за да се събере възможно най-много информация за невропатията на малките влакна и да се наблюдава как прогресира.

Оказва се, че страдащите от нея, са по-склонни към напълняване в сравнение с тези, които нямат невропатия. Около 50% от хората с невропатия на малките влакна имат и диабет в сравнение с 22%, която нямат, сочи проучването.

Близо 50% от хората с невропатия на малки влакна са получили сърдечен пристъп в периода на проучването.

"Заради този повишен риск някои от тези хора може да се нуждаят от по-агресивен скрийнинг за сърдечни заболявания", казва доктор Клайн.

Ново откритие за прекаралите инфаркт

Проучването е публикувано онлайн в специализираното издание "Нюролъджи".

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук