Експерти по сигурността предупреждават, че измамници използват човешката трагедия след земетресенията в Турция и Сирия, за да подмамят хората да дарят средства. Те твърдят, че събират пари за оцелелите, останали без топлина и вода след бедствието, което отне живота на повече от 35 000 души.

Но вместо да помогнат на нуждаещите се, измамниците пренасочват даренията към собствените си сметки в PayPal и портфейли с криптовалута.

Прибират се всички български спасители, участвали в търсенето на оцелели от земетресенията в Турция

Посочихме някои от основните методи, използвани от измамниците, и инструментите, които можете да използвате, за да проверите два пъти, преди да направите дарение.

В TikTok Live създателите на съдържание могат да печелят пари, като получават цифрови подаръци. Сега акаунти в TikTok публикуват снимки на разрушения, зациклили кадри и записи на телевизии, показващи спасителните дейности, като същевременно искат дарения.

Българска майка и детето й останали без дом след труса в Сирия

Надписите включват фрази като "Да помогнем на Турция", "Молете се за Турция" и "Дарете за жертвите на земетресението".

В един от акаунтите, който беше на живо повече от три часа, се показваше пикселизиран образ от въздуха на разрушени сгради, придружен от звукови ефекти на експлозии. Извън камерата мъжки глас се смее и говори на китайски език. Заглавието на видеото е "Да помогнем на Турция. Дарение".

„Няма надежда, всичко свърши! Половината град е мъртъв и живите ще умрат“, твърди оцелял

В друг видеоклип се вижда как уплашено дете бяга от експлозия. Посланието на водещия на живото предаване е "Моля, помогнете за постигането на тази цел" - очевидна молба за подаръци в TikTok.

Но снимката на детето не е от земетресенията от миналата седмица. Обратното търсене на изображения установи, че същата снимка е била публикувана в Twitter през 2018 г. с надпис "Спрете геноцида в Африн", отнасящ се до град в Северозападна Сирия, където през същата година турските сили и техните съюзници от сирийската опозиция изтласкаха кюрдската милиция.

Земята непрекъснато “мърмори и бучи”. Ще можем ли да предвиждаме земетресенията?

Разследване на BBC установи, че TikTok прибира до 70% от приходите от цифрови подаръци, въпреки че от компанията твърдят, че процентът е по-малък.

Говорител на TikTok заяви пред Би Би Си: "Дълбоко сме натъжени от опустошителните земетресения в Турция и Сирия и допринасяме за подпомагане на усилията за облекчаване на последиците от земетресението. Също така работим активно, за да предотвратим измамите и подвеждането на хората, които искат да помогнат на членовете на общността".

В Twitter хората споделят емоционални изображения заедно с линкове към портфейли с криптовалута с молба за дарения.

Няма нова информация в посолството ни в Турция за загинали или пострадали българи

Един акаунт публикува един и същ призив осем пъти в рамките на 12 часа, с изображение на пожарникар, който държи малко дете сред срутени сгради.

Използваната снимка обаче не е истинска. Гръцкият вестник OEMA съобщи, че тя е създадена от генерал-майора на Егейската пожарна команда Панайотис Котридис с помощта на софтуер за изкуствен интелект Midjourney.

Генераторите на изображения с изкуствен интелект често допускат грешки и потребителите на Twitter бързо забелязаха, че този пожарникар има шест пръста на дясната си ръка. За да проверим това допълнително, помолихме колегите си от центъра за технологични изследвания на Би Би Си Blue Room (част от BBC Research & Development) да се опитат да генерират подобни изображения, използвайки същия софтуер.

От продавач на лимонада до затворник: Кой е Реджеп Тайип Ердоган?

Те поискаха от софтуера "изображение на пожарникар след земетресение, който спасява малко дете и носи каска с гръцкото знаме". Получиха четири варианта на "снимки".

На други места в Twitter измамниците създават фалшиви акаунти за набиране на средства и публикуват връзки към PayPal.

Акс Шарма - експерт по киберсигурност в Sonatype, казва, че тези акаунти ретуитват новинарски статии и отговарят на туитове на известни личности и фирми, за да получат популярност.

Двама души бяха спасени на деветия ден след земетресенията в Турция

"Те създават фалшиви акаунти за помощ при бедствия, които изглеждат като легитимни организации или новинарски издания, но след това насочват средства към собствените си адреси в PayPal", казва той пред Би Би Си.

Един от примерите е @TurkeyRelief, който се присъединява към Twitter през януари, има само 31 последователи и призовава за дарения чрез PayPal. Досега в сметката в PayPal са постъпили 900 щатски долара под формата на дарения. Но в това число влизат 500 USD от създателя на страницата, който е направил дарение за собствената си кауза. Г-н Шарма казва, че това е "за да изглежда набирането на средства автентично".

Цял град в Турция ще бъде разрушен напълно и издигнат отново

Това е една от над 100-те кампании за набиране на средства, стартирани в PayPal през последните дни с молба за дарения в подкрепа на засегнатите от земетресенията, някои от които са фалшиви.

Шарма казва, че дарителите трябва да са особено предпазливи към акаунти, които казват, че са в Турция, тъй като PayPal не работи в Турция от 2016 г.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм