Спасителните екипи в Южна Турция казват, че все още чуват гласове изпод развалините повече от седмица след опустошителното земетресение с магнитуд 7,8 по Рихтер, предлагайки искрица надежда за намиране на още оцелели, пише CNN.

От продавач на лимонада до затворник: Кой е Реджеп Тайип Ердоган?

Изображения на живо, излъчени от CNN Turk, показаха спасители, работещи в два района на Кахраманмараш, където се опитват да спасят три сестри, за които се смята, че са затрупани под отломките.

В същия регион спасителите извадиха 18-годишно момче и мъж живи от развалините във вторник – ден след като спасиха 10-годишно момиче, за което се смята, че е било под руините около 185 часа.

Двама души бяха спасени на деветия ден след земетресенията в Турция

Осем дни след труса и неговите силни вторични трусове, повече от 36 000 души бяха потвърдени мъртви и историите за оцелели стават малко и рядко.

Снимка: Getty Images

В понеделник шефът на ООН по хуманитарната помощ Мартин Грифитс каза по време на посещение в северния сирийски град Алепо, че спасителната фаза на реакцията е „към своя край“.

„А сега хуманитарната фаза, неотложната необходимост от осигуряване на подслон, психосоциални грижи, храна, образование и усещане за бъдещето за тези хора, това е наше задължение сега“, каза той.

Цял град в Турция ще бъде разрушен напълно и издигнат отново

След като обявиха края на своята операция по търсене и спасяване миналата седмица, групата „Бели каски“, официално известна като Гражданска защита на Сирия, в понеделник обяви седемдневен траур в контролираните от бунтовниците райони в северната част на страната.

Международната помощ пристига бавно в контролираните от бунтовниците части на Сирия, усложнени от години на конфликт и вече съществуваща хуманитарна криза, която доведе до допълнителни трудности за оцелелите, които нямат храна, подслон и лекарства, тъй като са изправени пред студени условия.

Ново силно земетресение в Централна Турция

В понеделник ООН заяви, че приветства решението на сирийския президент Башар ал-Асад да отвори още два гранични пункта между Турция и Сирия, за да позволи помощ в северната част на страната.

Междувременно вицепрезидентът на Турция Фуат Октай във вторник отрече съобщенията за недостиг на храна и помощ. Нямаше „проблеми с храненето на обществеността“ и „милиони одеяла се изпращат във всички райони“, каза той по телевизията на живо.

Министерството на външните работи на Турция съобщи, че повече от 9200 чуждестранни служители участват в операциите по издирване и спасяване на страната, докато 100 страни са предложили помощ досега.

Броят на жертвите в Турция и Сирия надхвърли 35 000 души

Личната история на Фатима, разказана от Sky News разплака света. Целият свят на Фатима Фиген изчезна. На парче пустош в разрушения град Адияман тя се опитва да се стопли. Докато се скупчва около огън със сестра си и зет си, тя изброява мъртвите.

Има много загуби от семейството на моя съпруг. Неговата майка, баща, братя и сестри, снахи, племенници. Нашият семеен апартамент се срути. Междувременно чичо ми, съпругата му, тяхното дете, и всичките им близки загубиха живота си."

Гигантски 200-метров разлом се е образувал след труса в Турция (видео и снимки)

Тринадесет души от семейството бяха изгубени сред развалините. Десет деца са останали сираци.

Домът на Фатима сега е гробница за нейните близки, хванати под развалините / Снимка: Getty Images

На фона на травмата сънят е мимолетен.

Около тях спасители с копачи се опитват да извадят мъртвите, а живите правят каквото могат, за да оцелеят в нощите, когато температурата пада под нулата.

През първите няколко дни чухме истории за хора, извадени от развалините, но умиращи от студ“, казва Фатима.

Един от спасителите в Турция: Видяното не може да се сравни с нищо

Мразовитото време не е единственото предизвикателство за оцелелите.

Няма работа. Ние сме фалирали“, казва зетят на Фатима, Хабиб. Показва ни микробуса, където се редуват да спят.

Като най-стария мъж, Хабиб сега е основният хранител на оцелелите роднини, включително 10-те сирачета.

Медицински сестри бдят над кувьози с новородени по време на трусовете (ВИДЕО)

Тъй като домът и бизнесът им са разрушени, за тях няма бъдеще в Адияман.

„За мен няма надежда, всичко свърши“, казва той.

Снимка: Getty Images

Хората са напуснали Адияман на тълпи.

Електроподаването е прекъснато, а водата е спряна или е замърсена. На много улици осигурените от държавата палаткови селища вече заемат мястото на къщите. Нямат тоалетни и душове. Фатима обяснява, че хората се изхождат близо до мястото, където приготвят храната си.

16-годишен фен на Фенербахче оцеля след 119 часа под руините

Болестта е огромна тревога.

Не можем да се справим с идващата епидемия. Тези, които оцелеят, ще умрат. Половината град е мъртъв“, казва тя.

Сега Турция прави каквото може, но нуждата е огромна. За мнозина тук страданието се чувства безкрайно...

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм