Развиващата се трагедия сред смачканите сгради в Югоизточна Турция и Северна Сирия подчертава колко неочаквано могат да връхлетят земетресения, припомни Би Би Си. Учените търсят начини за предоставяне на ранни предупреждения за тези най-непредсказуеми природни бедствия.
Земетресенията удрят внезапно и без предупреждение. Двата опустошителни труса, които удариха Югоизточна Турция и Северна Сирия, взеха хиляди жертви и оставиха много други ранени или без подслон. Случвайки се в ранните часове на 6 февруари, повечето от жертвите вероятно са спели у дома, когато първото земетресение с магнитуд 7,8 по скалата на Рихтер е сринало домовете им върху тях.
Двама души бяха спасени на деветия ден след земетресенията в Турция
Първата индикация, която семиолозите имаха, че се разгръща голяма катастрофа, бяха внезапните проблясъци на активност на техните чувствителни инструменти, разпространили се по целия свят, докато сеизмичните вълни, произведени от първото земетресение, отекнаха по целия свят. Няколко часа по-късно то беше последвано от второ силно земетресение с магнитуд 7,5 по Рихтер.
Снимка: Getty Images
“Ерозия на безопасността”. Защо в Турция до срутените сгради има запазени?
Относителната плиткост на двата труса означава, че интензитетът на трусовете е бил особено силен. И тъй като районът продължава да се разюлява от вторични трусове, експерти от Геоложката служба на Съединените щати предупредиха, че онези, които са оцелели, и спасителите, които сега се стичат в региона, за да помогнат, са изправени пред значителни рискове от свлачища в резултат на разтърсването.
Цял град в Турция ще бъде разрушен напълно и издигнат отново
Докато светът се надпреварва да предоставя помощ на разбитите общности от двете страни на границата между Турция и Сирия обаче, някои се чудят защо не сме предвидили това.
Системата от източни анадолски разломи, където се случиха земетресенията, е част от тектоничен „троен възел“, където три тектонични плочи – Анадолската, Арабската и Африканската – се сблъскват една с друга. От 1970 г. само три земетресения с магнитуд 6 или по-големи са ударили региона и много геолози смятат, че регионът е „закъснял“ за голямо земетресение.
Защо не са могли да го предвидят?
Всъщност, науката за предсказване на земетресения е много, много сложна. Въпреки че често има малки сигнали, които могат да бъдат открити в сеизмичните данни след като се е случило събитие, да знаете какво да търсите и да използвате това, за да направите прогнози предварително, е много по-голямо предизвикателство.
Геолозите се опитват да използват съвременни научни методи за прогнозиране на земетресения поне от 60-те години на миналия век, но с малък успех. Голяма част от причината за това, казва Крис Мароне, професор по геонауки в университета Сапиенца в Рим, е сложността на системите за разломи, които кръстосват земното кълбо. Има и много сеизмичен шум – Земята непрекъснато мърмори и бучи, което в комбинация с антропогенния шум на трафика, строителните работи и ежедневието затруднява разпознаването на ясни сигнали.
Броят на жертвите в Турция и Сирия надхвърли 35 000 души
Според Геоложкия институт на Съединените щати са необходими три неща, за да се създаде наистина полезна прогноза за земетресението –
- мястото, където ще се случи,
- кога ще се случи
- и колко голямо ще бъде събитието.
Засега, казват те, никой не може да предвиди това със сигурност.
Вместо това геолозите правят най-добрите си предположения в „карти на опасностите“, където изчисляват вероятността от земетресение в рамките на няколко години. Това обаче не осигурява нивото на прогнозиране, необходимо за предоставяне на ранни предупреждения на обществеността, за да им позволи да се евакуират или да се приютят. И не всеки, който живее в земетръсна зона, може да си позволи вида инфраструктура, необходима да издържи на голям трус.
Продължават да се събират дарения за пострадалите в Турция и Сирия
Снимка: Getty Images
Учени в Китай са търсили вълни в електрически заредени частици в йоносферата на Земята в дните, предшестващи земетресения
Напоследък обаче има нарастващо вълнение около възможностите на изкуствения интелект да открива вид фини сигнали, които хората пропускат. Алгоритмите за машинно обучение могат да анализират огромни количества данни от минали земетресения, за да търсят модели, които могат да бъдат използвани за прогнозиране на бъдещи събития.
Гигантски 200-метров разлом се е образувал след труса в Турция (видео и снимки)
„Този вид прогнозиране, базирано на машинно обучение, предизвика голям интерес“, казва Мароне. Той и колегите му през последните пет години разработват алгоритми, които са способни да откриват грешки в симулирани земетресения в лабораторията. Използвайки гранитни блокове с размер на юмрук, те могат да пресъздадат натрупването на напрежение и триенето, които могат да възникнат при разлом, като изграждат налягане, докато разломът се изплъзне, създавайки това, което те наричат "лабораторни трусове".
„Вълни преминават през разлома, докато той се разпада малко по малко. Можем да предскажем кога ще настъпи повреда в лабораторията въз основа на тези промени в еластичните свойства и шума, идващ от предни удари в самата зона на разлома. Бихме искали да пренесем това на Земята, но все още сме далече", обясни Мароне.
Един от спасителите в Турция: Видяното не може да се сравни с нищо
Друга група, базирана в Израел, наскоро заяви, че може да използва машинно обучение за прогнозиране на големи земетресения 48 часа предварително с 83% точност чрез изследване на промените в съдържанието на електрони в йоносферата през последните 20 години.
Китай очевидно възлага своите надежди на тези улики в йоносферата. През 2018 г. Китай изстреля Китайския сеизмо-електромагнитен сателит (CSES) за наблюдение на електрически аномалии в йоносферата на Земята. Миналата година учени от Центъра на мрежата за земетресения в Китай в Пекин твърдяха, че са открили спадове в плътността на електроните в йоносферата две седмици и една седмица преди земетресенията, които удариха континенталната част на Китай през май 2021 г. и януари 2022 г. Отново те използваха ретроспективно данни, така че имахме полза от поглед назад. И те предупреждават, че дори със сателитните данни техните открития са все още далеч от възможността да предскажат предстоящо земетресение.
Медицински сестри бдят над кувьози с новородени по време на трусовете (ВИДЕО)
„Не можем да посочим правилното място, където ще се случи предстоящо събитие“, казаха те, отчасти защото големите земетресения могат да предизвикат течения далеч от техния епицентър, което затруднява потвърждаването на точното местоположение.
Други изследователи възлагат надеждите си на различни сигнали. В Япония някои твърдят, че могат да използват промените във водните пари над земетръсните зони, за да правят прогнози.
Въпреки всички тези твърдения обаче, никой не е успял успешно да предскаже къде и кога ще се случи земетресение, преди да се случи.
Член на спасителния екип в Турция: До последен камък работехме, за да спасим живот
И дори с възможността да се правят по-добри прогнози, все още остава въпросът какво да се прави с информацията. Докато точността се подобри, евакуирането на цели градове или искането на хората да стоят настрана от рискови сгради може да струва скъпо, ако се допуснат грешки.
Много от хората, хванати в капан сред развалините в Турция и Сирия, са били в леглото си, когато удари първото земетресение / Снимка: Getty Images
Една област, в която изкуственият интелект може да играе по-непосредствена роля, са събитията, които се случват веднага след земетресение. Изследователи от университета Тохоку и университета Ренмин в Китай разработват инструменти, които използват AI за класифициране на щетите, причинени от природни бедствия от сателитни изображения, така че правителствата и спасителните екипи да могат да бъдат изпратени там, където са най-необходими. Той използва алгоритми за оценка на щетите на сградата и идентифициране на структурите, които са били напълно разрушени или са потенциално опасни.
Оценка на риска: Колко са издръжливи сградите в България на земетресение?
Има също надежди, че алгоритмите за машинно обучение могат да помогнат за безопасността на спасителните работници и оцелелите от земетресения, като помогнат за по-добро прогнозиране на вторични трусове, които следват голямо земетресение.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts