
500 километра. Толкова делят София от една от най-големите лонгозни гори в Европа.
Гората, която се намира до турското градче Инеада, прилича на някакъв скрит рай със своите вековни и внушителни дървета, изменящи се спрямо сезона езера, които водят постоянна битка за територия с морето, както и със стотиците видове водолюбиви птици, които избират мястото за почивка по време на своите многокилометрови годишни миграции.
Гората е част от „Зеления пояс“ на българо-турската граница – територия със почти непокътната природа, съхранила се благодарение на строгия граничен контрол по време на Студената война.
В разходката из гората водач ни е Мехмед Ханай, оператор и автор на документални филми, посветени на турската природа:
В момента вървим в Лонгозната гора на Инеада, това е може би най-голямата лонгозна гора в Европа. Това, което прави Инеада много специална, е, че това място е скрит рай в Северна Турция. Тази зона има свой собствен микроклимат и своя собствената екосистема. Защото тук планината Странджа крие тази зона от останалата част от района и тя пази това място, неговия уникален климат. В другата част на Странджа има тежки зими, но тук не е така. Времето обикновено е по-топло и по-дъждовно. Тази зона наистина е много голяма. Например едно от езерата тук – Сака, е на 30 километра от мястото, на което се намираме.
Езерата, които пресичат Лонгозната гора край Инеада, крият не по-малко интересни видове, а и случки. Докато ни разказват за техните особености, виждаме чудна гледка – сърна, заедно с няколко патки, преплува едно от тях, при това с доста завидна скорост:
Смята се че тук има общо 5-6 езера. Това, което е специфично за тях, както и за реката, която тече през гората, е, че те са свързани с мроето. В момента морето и езерата са „в борба“, а по-късно през годината „се помиряват“. През пролетта, когато снегът се топи и реката и езерата стават пълноводни, се сливат с морето и така постигат мир. Те са свързани. Но през есента и зимата, заради тежките ветрове, които идват от морето, водата от езерата и реката е блокирана от пясъчни диги . Затова тя се разлива из гората.
Слети или разделени обаче, езерата и 25 километровата абсолютно девствена плажна ивица на Инеада създават гледки, които не се забравят, независимо в коя част на годината отидете в района. А ако говорим за гости, то Лонгозната гора на Инеада вече си има повече от 350 вида редовни посетители:
Тъй като това е лонгозна гора, дърветата са много по-мощни в сравнение с другите горите в този район. Благодарение на тези много мощни дървета, гората привлича особено много видове кълвачи. Дори има и видове, които не могат да се срещнат никъде другаде – например черният кълвач. Друг вид, който е специфичен за този район, е морският орел. Това също така е както място за почивка на мигриращи птици, така и дом за много видове през зимата. Защото в оклността зимата е много тежка и видовете, които бягат от суровите условия, идват тук заради мекия климат. Този район е много известен с мигриращите водолюбиви птици. Но заради човешката дейност в гората, численостите им намаляват всяка година. Потенциалът на гората за тях е много по-голям, отколкото се използв . Сега 350 вида водолюбиви миграращи птици използват тази гора за почивка.