Ивайло Вълчев: Имаме достатъчно експертиза, за да не обещаваме неща, които няма да станат
„За мен е важно хората да знаят че НС не е само това, което те виждат по телевизията – безкрайна говорилня от трибуната. Същинската работа е в комисиите. Там се разглеждат законите. Там е и борбата с европейските директиви, които пристигат и трябва да бъдат транспонирани, така че да станат подходящи за изпълнение в България. Там на експертно ниво аз и моите колеги, останалите 10 души от парламентарната група на ИТН, заедно с нашите експерти, сме свършили голям обем от работа. Най-хубавото, е че успяхме по много от законите да не допуснем в зала да влязат откровени глупости. Тоест в бързането да се случат неща, които да са в интерес само на определени партии. В последното Народно събрание бяхме свидетели на опити да се прокарат в Комисии изключително необмислени текстове, по които после се оказваше че има конфликт“.
Това сподели Ивайло Вълчев, водач на бургаската листа с кандидати за народни представители на ПП „Има такъв народ“ с бюлетина №1 и водач на листата за Европейски парламент с номер 101.
Като част от Комисията по обществен ред и сигурност и Комисията за контрол на СРС и службите за съобщения, предавани по електронен път, той твърди, че е попадал на много подобни „бързи“ предложения за промени в закони. По думите му, основно от представители на ПП – ДБ. „Например, само за два месеца Наказателния кодекс беше ремонтиран четири пъти. Други закони, касаещи сигурността на страната, влизаха в Комисия и буквално на следващия месец се връщаха за ремонт. Причината, че тези, които ги внасяха гледаха само своята гледна точка, без да си направят труда да засекат промени с министрите си по различните ведомства за да видят, какви последствия може да има една и малка промяна. Ако си представим държавния бюджет като балон пълен с вода, понякога се вкарваха текстове, които мога да сравня с карфици, които пробиваха по една дупчица и от там започваха да текат някакви пари малко, бавно, но сигурно в определена посока. В комисиите спирахме такива текстове. И успявахме основно, защото бяхме много добре юридически подготвени. По време на тези процеси си мислех, че може би досега всичко е минавало без да бъдат коригирани или мислят, че сме толкова глупави, и няма да разберем какво се случва“, коментира още той.
Според Ивайло Вълчев, групата на ИТН в 49-то Народно събрание е свършила много. Лично той се чувства горд с проектозакона за мобилната медицинска помощ. „Прецизно изработен и приет от всички и все пак го няма. Любопитното е, че той беше приет на първо четене, а после и в Здравната комисия, в залата, но реално не се е случил, предвид, че след промяната на състава, НС уж работи. Това е важен документ, касаещ създаването на специални високо проходими медицински лаборатории, за да достигат до най-малките населени места. Искаме там да се прави профилактика, изследвания на хора, които от края на миналия век нямат достъп до здравна грижа. Друг закон, който изготвихме с блестящ екип от юристи беше за ограничаване на възможностите за смяна на пола и срещу рекламирането на джендър политики сред деца и подрастващи. Те бяха спрени с гласуване на „въздържал се“ в залата. А точно тези наши предложения получиха голяма обществена подкрепа от родителски и професионални организации. Вероятно затова, след като не получихме подкрепа от други партии, по-късно управляващите сами го внесоха. Практика,, която ние от „Има такъв народ“ сме виждали много пъти. Така направиха и с проекта ни за закон за защита на децата и семейството. Неща, които са хубави не се приемат първоначално. После тези, които са ги отхвърлили ги връщат, но вече като тяхно предложение. И все пак, поне успяхме да спрем част от безумните промени на Конституцията. Даже получихме поздравления за юридическата ни подготовка. Но остана горчив вкус. Няма смисъл да ме поздравяват, че сме по-подготвени от вносителите на промените, при положение, че най-големите глупости така или иначе минаха“, споделя още Вълчев.
Цялото интервю с него, чуйте в звуковия файл:
Купуването и продаването на гласове е престъпление!