Има забавяне в работата секционните избирателни комисии, заради допълнителното внимание, което членовете отделят, за да насочват избирателите в коя кутия да се пускат бюлетините, каза в ефира на Дарик председателят на обществения съвет към ЦИК Ива Лазарова.

„Има забавяне заради двата избирателни списъка, заради желанието им да внимават в коя кутия избирателите пускат своите бюлетини. Във всички секции, в които има и машинно и хартиено гласуване, те са над 9600, има по четири избирателни кутии. Това води до леко забавяне. С напредването на деня, тяхната умора, повечето избиратели, които може би ще гласуват на по-късен етап от деня, е възможно да се случи такаво пускане на бюлетина в не определената за това кутия, а в някоя от съседните три. Няма никакъв проблем, в края на изборния ден всички гласове ще бъдат преброени, без значение в коя кутия е попаднала вашата бюлетина от машина или от хартиено гласуване. Комисиите са наясно, надяваме се. Има го записано в методическите им указания - всички гласове следва да бъдат отчетени и преброени  без значение дали е сбъркана кутията, в която те са пуснати.“

Сигнали са получени и за недопускане на гражданите да гласуват с машина, ако искат да участват само в единия вид избори, което нарушение на изборното законодателство, уточни Лазарова:

„Сигналите, които са получихме от територията на София са за това, че комисиите твърдят, че са били инструктирани  по време на техните обучения, че избирател, който желае да гласува само в един и от двата избора, може да получи единствено хартиена бюлетина. Тук искам да поясня, че това не е така.  Единствено, когато избирателят фигурира само в списъка за Народно събрание, тогава може да получи само хартиена  бюлетина и да гласува с нея. Ако избирателят фигурира и в двата избирателни списъка, комисията е длъжна да го попита по какъв начин иска да подаде своя вот.“ 

Ива Лазарова коментира още, че не очаква объркване при отчитането на резултатите от изборите, защото тази година протоколите са по-лесни за попъване и членовете на секционните комисии няма да трябва да сумират вота от машинните и хартиените бюлетини.

„Проблемът ще е по-скоро при отчитане на хартиените бюлетини, когато може комисиите да забележат например друг знак за гласуване или някаква друга нередност, която да направи гласа недействителен. Но ако се спазват всички стъпки от методическите  указания би следвало да няма някакви съществени проблеми.“