Две реални истории, разработени от български журналисти, които вдъхновиха хитови подкаст поредици и аудио истории в България и извън страната бяха основна тема в радиопоредицата на Дарик „За медиите (само)критично“.

В студиото на Дарик журналистът Димитър Кенаров и Николай Стоянов от вестник „Капитал“ разказаха как написаното от тях преди години вече е превърнато в подкаст поредица и аудиокнига.

Предисторията на подкаст поредицата Radioman

През 2008 г. журналист от македонския Утрински вестник – Владо Таневски се оказва сериен убиец на жени в Кичево.

Случаят потриса Македония и влиза в световния новинарски поток, защото се оказва, че убиец е тъкмо журналистът. Таневски, който отразявал разследванията по убийствата на общо 4 жени, започва да изнася в публикациите си факти, които не били оповестени публично от полицията. Това води и до ареста му, а след това и до доказването – с ДНК експертиза, че Таневски е виновен за убийствата.

Тази история стои в основата на документален журналистически разказ на българския журналист Димитър Кенаров. Той излиза през 2009 г. в  The Virginia Quarterly Review под заглавието Mask of Sanity (бел. ред. в превод Маска на разума). От години Кенаров пише в жанра на документалната журналистика предимно за англоезични издания.

Платформата Amazon’s Audible - eдна от най-големите платформи за подкасти в света, пусна сериен подкаст Radioman с участието на датския актьор Николай Костер-Валдау – познат като Джейми Ланистер от хитовия сериал Game of Thrones, но с ключови роли и в други добре познати у нас филми,  като един от първите му проекти.

Истории, разказани от родни журналисти, вдъхновиха хитови аудио поредици

Димитър Кенаров разказа в студиото на Дарик, че след статията му за американското списание, историята излиза на няколко места на различни езици, преди продуцентите от Лас Анжелис да се свържат с него, защото продуцират истории, базирани на такива реални случки. 

Вече са факт десет епизода от сериала, като историята е променена - развива се в Англия, а не в Македония. В аудио-сериала журналистът е подкаст-водещ и всъщност се получава подкаст в подкаста, коментира Димитър Кенаров.

Историята на Ружа Игнатова вдъхновавя аудиокнига

Д-р Ружа Игнатова, т.нар. крипто-кралицата пък вдъхновява Storytel да разкаже в аудиокнига историята „OneCoin: Жената, която измами света”. Преди година Storytel се свързват с Николай Стоянов от „Капитал”, който е първият журналист, започнал да пише историята на крипто-кралицата.

Истории, разказани от родни журналисти, вдъхновиха хитови аудио поредици

„Следя темата от 2015 г. – имах журналистически късмет да попадна на нея сравнително рано. През цялото време прозираше измамата, но тогава не се знаеше какъв е мащабът на тази схема – в последствие схемата се раздува до колосален размер, като в момента консервативната оценка е за привлечени 4 млрд. долара от жертви от цял свят, много малко са между другото от България”, разказа в студиото на Дарик Николай Стоянов.

По думите му 60 на сто от жертвите са от Китай, около 12-13 процента са от Европа, предимно от скандинавските страни. И когато започва да се шуми за измамата и се появяват предупреждения, Ружа Игнатова постепенно мигрира към по-далечни дестинации, като отива към Латинска Америка и Африка.

Storytel се свърват с него, за да разкажат цялата история в аудиокнига, разделена на епизоди. „За мен беше предизвикателство, защото за първи път пишех за аудио – трябваше ми редактор, който да ме постегне и да не откажа хората на петата минута. Благодаря на екипа на Storytel и на Емилия Милчева, която беше мой редактор”, обясни журналистът.

„OneCoin“ продължава под някаква форма да е жива, разбира се вече не е със същите мащаби и не привлича стотици милиони месечно, каквото е било във върха на дейността й. „Офисът на площад „Славейков“ си е отворен, там влизат хора и работят. Българското дружество „Уан нетуърк сървисес“, което реално наема хора, които се занимават със счетоводство и маркетинг все още има 20-25 служетеля по официални данни от НОИ. Въпреки че брат й е арестуван в Щатите, партньорът, с който Ружа създава „Уанкойн“ също е арестуван и чака делото си. Но въпреки това по косвени белези тази компания продължава да привлича по 5-10 милиона годишно”, ракзата още Николай Стоянов.

Вече възприемаме света не през книгите, а аудио-визуално

Димитър Кенаров коментира, че причината подобни подкасти и радиопоредици да стават по-полулярни е промяната на начина, по който възприемаме света. „Ако допреди 20-тина години сме възприемали света през книгите, днес новото поколение възприема аудио-визуално света. Всеки има телефон и може да слуша нещо докато върви или прави нещо друго”, каза той.

Идеята е сега да бъде направен и телевизионен сериал, като подкастът е първоначален вариант, основа за бъдешия сериал. „Учудващо е колко повече хора слушат това нещо, в сравнение с тези, които са прочели написаното от мен”, коментира Кенаров. Историята ще бъде включена и в сборник с пътеписи на Димитър Кенаров, който се очаква да бъде издаден през есента от „Жанет 45“.

Чуйте целия разговор в ефира на Дарик. 

Подкрепата за „Дарик“ е осигурена от Фондация „Америка за България“. Изявленията и мненията, изразени тук, принадлежат единствено на „Дарик“ и не отразяват непременно вижданията на Фондация Америка за България или нейните партньори.

Истории, разказани от родни журналисти, вдъхновиха хитови аудио поредици