• SpaceX изстреля Starship, най-мощната ракета, създавана някога, по време на петия ѝ изпитателен полет
  • Тестът започна малко след 15:00 българско време от базата Starbase в Тексас
  • Starship е превозното средство, избрано да приземи американски астронавти на Луната през 2026 г.

Компанията на Илон Мъск изстреля Starship в 15:25 часа българско време от базата си близо до Браунсвил, Тексас, предаде „Си Ен Ен“. За първи път компанията се опита и успя да върне и безопасно да приземи ракетния ускорител, наречен Super Heavy, който е по-висок от 20-етажна сграда.

Настоящият тест е от огромно значение за компанията, която подготвя ракетата за оперативен полет.  

След изстрелването ускорителят се върна обратно към площадката за изстрелване, където комплект масивни метални ръце, наречени „пръчици“, хванаха ускорителя във въздуха, за да го спасят от твърдо приземяване.

Преди това ракетата Starship се отдели и продължи към космоса, където има за цел да измине половината път около Земята, преди да навлезе отново в атмосферата и да се разбие в Индийския океан.

Федералната авиационна администрация издаде на SpaceX лиценз за изстрелване на петия полет на Starship в събота, по-рано, отколкото регулаторният орган очакваше преди това.

Starship е превозното средство, избрано да приземи американски астронавти на Луната през 2026 г., припомня „Си Ен Ен“.

На борда на петия полет на Starship няма хора. SpaceX досега е извършила четири теста на пълната ракетна система Starship за космически полети, като изстрелванията бяха през април и ноември миналата година, както и през март и юни тази година. При всеки от тестовите полети са постигнати повече важни резултати от предишния.

Със Starship и програмата „Артемис“ НАСА се състезава с Китай да стане първата, която ще разработи постоянен лунен пост и ще създаде прецедент за заселване в дълбокия космос.

Това е ден за учебниците по инженерна история, заяви Кейт Тайс, мениджър на SpaceX по качеството на инженеринга. "Пълна лудост! Още при първия опит успешно прихванахме ускорителя".