В почивни и отпускарски дни хората се възползват от хубавото време, за да си починат и отидат на море. За някои туристи обаче тазгодишните морски почивки не завършват добре. През последните седмици зачестиха регистрираните оплаквания от чревни инфекции и неразположения. А епидемиолозите алармираха, че се наблюдава ръст на заразените със салмонела, като има регистрирани случаи в морската столица Варна.

Снимки: Getty Images и Архив Дарик

Pixabay

В края на юни заведенията по Черноморието бяха изправени пред редовни проверки за безопасност на храните. Изследванията включваха проследяване на произхода, съхранението и срока на годност на продуктите. Бяха направени изследвания за салмонела и други бактериални инфекции, като повечето от пробите бяха отрицателни. Но все по-честите оплаквания, водят до съмнения, че салмонелата се завръща. 

Какво представа салмонелата? 

Салмонелата е бактериално заболяване, най-често срещано през лятото. В повечето случаи заразата се случва след приемането на замърсена храна или вода. Тази инфекция е заразна, но протича леко и без опасност за живота. Има случаи, в които симптомите могат да са по-силни и да попречат на нормалното функциониране на човека. При възрастните болестта преминава за 4 до 7 дни, а при децата от 10 до 15 дни. В зависимост от силата на инфекцията, лечението преминава с водно-солеви разтвори, антибиотици, витамини и хранителни режим. 

Заразяване с чревни инфекции

Високите температури през лятото са благоприятни за размножаването на бактериите, което увеличава риска от инфекции. Топлото време допринася за увеличаването на ешерихия коли и салмонела. Друга предпоставка за развитието на тези бактерии е неправилното съхранение на морската храна, плодовете и зеленчуците. През лятото и по време на почивка хората предпочитат да се хранят навън.

Неспазването на добра хигиена в ресторантите и неправилното съхранение на пресните риби и морски дарове, повишава риска от зараза с бактерии. Хората залагат на по-леките храни, в този период, като салати и сурови зеленчуци, но ако не са добре измити и почистени, те също могат да допринесат за развитието на бактериите в организма.

Плуването в заразени води на басейн и морета е най-честият начин, по който хората се заразяват със салмонела и други бактериални инфекции. Поглъщането, дори на малко количество от замърсената и заразена вода, може да вкара бактерията в тялото. Всички тези фактори допринасят за развитието на чревни инфекции и случаи на салмонела.  

Дарик

Как да разберем дали сме заразени?

В зависимост от имунната система на организма, симптомите след заразата със салмонела при хората се изявява от 8 до 72 часа. Те са гадене и повръщане, главоболие, замаяност, дискомфорт в корема, болки в тялото, треска и диария. Ако имате някои от тези симптоми, най-вероятно сте се заразили. Тази бактерия не е животозастрашаваща, но може де причини дехидратация на организма и проблеми с чревния тракт. Човешкият организъм може да се справи с  това бактериално заболяване и сам, тъй като стомашните киселини и имунната система се борят с бактерията, но при усложнения е препоръчително да се потърси лекарска помощ. 

Превенция 

Поддържайте добра хигиена, мийте ръцете си преди всяко хранене, докосване на храна и след игра с домашните ви любимци. Мийте плодовете и зеленчуците си добре, с чиста вода. При съмнения в чистотата на водата, която пиете, по-добре я заменете с бутилирана. Укрепването на имунната система също може да помогне за предпазване от заразата със салмонела. Хранете се балансирано с качествена храна и се наслаждавайте на последните дни от лятото!

Текстът подготви стажант репортерът на darik.bg Теодора Трайкова