"Гласувах за силен човек, който показа, че има позиции. За човек, който не се притеснява от дебати, който има своите решения и не се измъква с общи формулировки и с усмивки. За човек, който не се притеснява да говори за проблемите и дава предложения". Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова, след като упражни правото си на вот на балотажа в София, съобщава NOVA.
Тя подчерта, че гласува с машина от момента, в който има такава опция. „Независимо от целия хаос, който беше създаден, смятам, че това е най-добрият и най-защитеният вот. На фона на репортажите за хартиени бюлетини, вероятно ще дойде време - другата седмица, да се направи сериозен анализ, за да защитим правото си на избор”, каза Йотова.
На втория тур на местните избори ще се гласува по два начина – с хартия и чрез машина. Избирателните секции в страната са около 7250, като в 5900 от тях ще има и машини. Изборният ден започна в 7 часа и ще завърши в 20 часа. При наличие на чакащи пред секциите гласуването може да бъде удължено с 1 час до 21.00 ч.
На балотажа ще се гласува за кметовете на общини, кметства и райони, които не са събрали повече от половината от гласовете при първия тур на местните избори. Този път при гласуването избирателите ще могат да избират как да пуснат своя вот – чрез хартиена или чрез машинна бюлетина.
На места избирателите отново ще имат повече от 1 бюлетина, в зависимост от това колко вида избор има в населеното място, като максималните възможни са 3 – за кмет на община, кмет на кметство и кмет на район.
При избор на гласуване с хартиена бюлетина, тя се сгъва пред избирателя от членовете на секционната избирателна комисия, а на гърба ѝ се полага печат. Гласуването става зад параван, а след това избирателят занася бюлетина до комисията, за да бъде сложен втори печат и да се откъсне отрязъкът с номера ѝ. След това бюлетината се връща на гласоподавателя и той я пуска в урната. Всички хартиени бюлетини се пускат в една обща прозрачна кутия.
При попълването на хартиените бюлетини вотът се отбелязва с Х или V в квадратчето с номера на избрания кандидат, партия или коалиция или в полето „Не подкрепям никого”. Това трябва да се случи задължително със синя химикалка и без да се излиза от квадратчето. Вписването в бюлетината на специални символи като букви, цифри или други знаци прави гласа недействителен. В случай че сбърка при попълването, избирателят може да поиска нова бюлетина, но само веднъж.
При гласуване с машина избирателят получава карта, която трябва да постави в слота на устройството. Още на началния екран посочва в кои видове избори иска да участва, като след приключване на тази стъпка не може да промени избора си. След това избирателят попълва машинната бюлетина. След края на гласуването машината разпечатва бюлетините последователно. След звуков сигнал избирателят ги взема, проверява своя избор, сгъва ги, а секционната комисия поставя печат. Машинните бюлетини се пускат в непрозрачна кутия.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- Кирил Петков: Ние не искаме да наведем Борисов, а да го изправим (ВИДЕО)
- “От кухнята”: Карадимов се възмути, че изборният процес е поверен на две частни фирми
- Д-р Орлин Колев: Изчистването на “мъртвите души” е идея, която заслужава адмирации
- Борисов: Няма да работя с ДПС-тата, но няма и да наруша Конституцията (ВИДЕО)