1/3 от рибните запаси в световните морета и океани в наши дни изчезват след риболовната експанзия, превърнала се в глобална заплаха, както за екосистемите, така и за уязвимите икономики. А със своите 3 600 плавателни съда, Китайската народна република се превръща в световен хегемон на океаните-с най-голямата, но и най-хищническата риболовна флотилия. Тази тема коментира в авторското предаване „Икономистът говори“ ректорът на Бургаския свободен университет проф. д-р Милен Балтов.

В ефира на Дарик Югоизток проф. Балтов постави фокуса върху „Риболовът надалече, дълбоко в моретата“ и акцентира върху особено важния въпрос за настъплението на огромния флот за промишлен риболов на азиатската държава край Западна Африка. Оказва се, че над половината от държавите край западните брегове на Черния континет, са сключили договор за експлоатиране на ексклузивната си икономическа зона с Китайската народна република, каза ректорът на БСУ. Практически, посочи той, в държави като Сенегал над половината от риболова се осъществява от китайски флотилии. В Мавритания, която е сред най-бедните държави, този процент е над 30, а страната вече се е превърнала в индустриален хъб за преработка на риба.

„Всичко щеше да е наред, ако риболовът се извършваше по един щадящ начин“, подчерта проф. Балтов. И посочи фрапиращ случай от 2017 г., при който лагуната край Гамбия е била опустошена след използването на арсен, нитрати и фосфати в стремеж за по-бърз улов на риба и аквакултури.

На този фон твърде обезпокоителни е настъплението на т.нар. „saiko“ - разрушителна форма на незаконен риболов, включително и чрез използването на забранени съоръжения, при който чуждестранните траулери се насочват към основния улов на риболовци с канута и го продават обратно на местните общности с печалба, в някои случаи генерирана от организираната престъпност.

За състезанието между неравни в световния риболов, говори проф. д-р Милен Балтов в следващите минути: