Депутатите от бюджетната комисия одобриха и на второ четене Закона за събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 година, който трябва да запълни дупката, създадена от липсата на редовен държавен бюджет. Очаква до края на седмицата да бъде и окончателно гласуван в Народното събрание (НС). 

При днешното обсъждане отпаднаха по-голямата част от предложенията, които парламентарните групи направиха между първо и второ четене. Сред отхвърлените текстове е и идеята на ПП-ДБ за ограничаване на разходите на кабинета, а Мартин Димитров обясни, че така управляващите нямат ограничения за какво харчат пари.

“Това е един много широк текст, който дава възможност на Министерски съвет без някакви ограничения да харчи за каквото намери за добре. Едно широко правомщие, буквално е празен чек в полза на служебното правителство”, каза Димитров. 

На второ четене: Финансовата комисия в НС прие временния закон за бюджета

Отхвърлени бяха и по-голямата част от останалите предложения. Депутатите одобриха изплащане на компенсации за бизнеса заради високите цени на тока, считано със задна дата от 1 януари. Изобщо не бяха обсъдени голяма част от текстовете – сред тях предложението на “Продължаваме промяната” за въвеждане на такса за преноса на руски газ през страната в размер на 20 лева за мегаватчас.

Като недопустими за разглеждане бяха определени и предложенията на ”ДПС-Ново начало” за постоянна нулева ставка за хляба и брашното и за 9% ДДС за ресторантите и заведенията до края на годината. 

След окончателното си одобрение в зала Законът за събирането на приходи и извършването на разходи ще започне да действа със задна дата – от 1 януари и ще може да се прилага до приемането на държавния бюджет за 2025 година, но не повече от три месеца.