Приключва топлият януарски период, който избухна с температури на места в страната дори над 15 градуса. От северозапад ще нахлува студен въздух и зимата ще се завърне. В комбинация със средиземноморски циклон, това е рецепта за сняг и студ.

Как ще се развият събитията?

През идващата нощ, в петък срещу събота, от северозапад ще започната превалявания от дъжд, които ще преминават в сняг, ще превалява и в събота, повече на места в Северна България, като до вечерта валежите бързо ще спират от запад на изток. 

Това ще е първата фаза на завръщането на зимата.

Втората фаза, която вече ще е и същинската, ще започне с формирането в събота на средиземноморски циклон над Южна Италия и придвижването на неговия център на изток през Гърция. Тъй като ние ще попаднем в неговата северна, студена част, това ще активизира валежите и те ще бъдат от сняг, само в крайните южни равнинни райони от дъжд, който постепенно ще премине в сняг.

По-обилните валежи от сняг ще започнат през нощта срещу неделя на югозапад и на места ще са значителни - в неделя през деня в планините и равнините на Южна България, като се очакват между 20 - 40 литра на квадратен метър, на места и повече.

В района на София по-обилните снеговалежи се очакват да започнат сутринта в неделя и да продължат с прекъсвания през целия ден, ще се образува снежна покривка.

Синопточните модели обявяват повече валежи над Южна България и крайните южни райони, колкото по на север в  страната сте, толкова по-малко сняг ще видите. 

Зимата се завръща със сняг и застудяване

Очакват се съвсем слаби превалявания по поречието на Дунава и в крайния североизток. 

По Черноморието ще вали дъжд, като има вероятност в понеделник да видят и  превалявания от сняг.

При този синоптична обстановка, която е типично зимна, снегът в планините на Южна България ще се увеличи значително - вероятно с 30 - 50 см. 

Това е добра новина за зимните ни курорти, които са точно в планините на Южна България. Скиорите могат да се радват на тази прогноза.

С влошаването на времето и придвижването на средиземноморския циклон на изток в неделя и в нощта срещу понеделник пътната обстановка в страната ще се усложни. В планинските райони ще е затруднена, а на места е възможно и изцяло да не може да се преминава, заради обилни валежи. 

Ако ще пътувате от събота до понеделник включително, особено в Южна България и особено в планинските райони, трябва да сте подготвени за типична зима. Трябва да сте със зареден телефон, да имате комплект вериги, зимни гуми, лопатка и чувалче с пясък в багажника, резервоарът да е зареден, защото е възможно на места да се изчаква за почистването на пътищата.

Разбира се, сигурно е, че отново тирове ще блокират пътища и проходи, ще има проблеми с преминаванате през високите части на Стара планина, Родопите, Превала и други високопланински пътища.

Опасността от лавини ще се увеличи.

След края на тази зимна обстановка в понеделник валежите се очаква да спират над цялата страна, но времето ще остане студено.

И сега с внимание:

Тъй като над Балканите ще се настани област от високо атмосферно налягане, и тъй като ще има и снежна покривка, очакваме минималните сутрешни температури да се понижат значително още от понеделник, но най-вече във вторник и сряда сутринта.

В местата със сняг и в затворените котловинни полета на Западна България, включително Софийското, се прогнозират сутрешни минимални температури под минус 10 градуса.

Вероятно това ще бъдат едни от най-студените сутрини през тази зима, не е изключено на места да се измерят и по-ниски минимални температури - до минус 15 градуса.

Дневните температури остават сравнително ниски през цялата друга седмица - между 1 - 6 градуса, а в местата със сняг, включително в София, може да имаме и два ледени дни, тоест температурата през цялото денонощие да не надхвърли 0 градуса.

В следващите 10 дни не се очертава съществено затопляне, но не се очертават и нови обилни валежи, така че ще навлезем в период на студено време, който вероятно ще продължи до около 20 януари.

През следващата седмица ще се създават и условия за мъгли в низините, около водните басейни и в затворените котловинни полета.