Над 4000 души у нас са се разболели от грип през миналата седмица, сочат данните на Националния център по заразни и паразитни болести. В момента върлуват грип тип А и тип Б. В някои райони на страната грипът вече достига по-голяма заболеваемост, докато в други краища заразата все още не е нарастнала драстично, но експертите очакват това да се случи до края на месеца.
В Кюстендил се отчита повишаване на заболеваемостта от вирусни инфекции, каза секретарят на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари д-р Румен Алексов. Той обаче допълни, че е трудно да се установи дали хората боледуват точно от грип или от друг вид инфекция, тъй като малцина от пациентите си правят тестове. Според д-р Алексов обаче цялостно вирусните инфекции след Нова година видимо са се повишили. Той обобщи какви са симптомите на грипа и как можем да го разпознаем.
„Самият грип е едно тежко вирусно заболяване, което протича с изразена симптоматика. В рамките на няколко часа повишаване на температурата – 38, 39 градуса. Силно изразена болка по стави, по мускули. Много често е съпроводена и с главоболие, дразнене в гърлото, в носа, които се изразяват като хрема”, каза д-р Алексов.
Той допълни, че обичайно симптомите на грипа се изразяват по-тежко от тези на другите вирусни инфекции. А относно това какво трябва да направим, ако се тестваме и установим, че сме положителни за грип, личният лекар поясни:
„Има възможност да започне веднага лечение с противогрипни медикаменти, като искам да подчертая, че те само и единствено към грипния вирус са ефикасни. Срещу останалите вирусни инфекции тези препарати, които ги има в аптечната мрежа, те не помагат. Не бива хората да вземат антибиотици, защото е известно, че тези антибиотици не помагат срещу вирусни инфекции. Единствено антибиотик би могло да се обсъди между пациент и личния лекар.”
На въпрос как да предпазим себе си и хората около себе си от заразяване с грип, д-р Румен Алексов отговори така:
"Ами човек, който вече е заразен, не е хубаво да посещава заведения и публични места, където се събират много хора. Когато се налага някъде да влезе, да свърши някаква работа набързо без да се застоява, разбира се, е хубаво да се слага предпазна маска. По този начин се ограничава разпространението на вируса и се предпазват и останалите хора".
Д-р Алексов подчерта още, че ако пациентът, който се е заразил с грип, страда от хронично заболяване, е нужно да се консултира с личния лекар, тъй като болестта може да крие рискове.