Държавата обяви война на високите цени. Такива гръмки заглавия бяха тиражирани преди около месец, след като президентът Румен Радев нареди на правителството да се пребори със спекулата на пазара на основни продукти. Започнаха проверки от всички отговорни ведомства, заявки за успехи, изсипване на числа. Може ли държавата да спечели войната с високите цени и редно ли е изобщо да я започва в условията на пазарна икономика... Отговори на тези и други въпроси по темата дадоха икономистите Агоп Каспарян и Георги Ангелов в предаването "Кой говори" по Дарик радио.
Какви са причините за високите цени на основните продукти на пазара у нас, при положение че цените на суровините паднаха?
"Бизнесът по цялата верига имаше време от 6 - 7 месеца да се адаптира относно увеличените цени на електроенергията и на газа. Икономическата логика тук е, че той трябва вече да се е адаптирал и трябва да започне едно понижаване на тези цени. Когато ти получаваш конпенсация от държавата, редно беше да бъдеш коректен към потребителите. Беше изпуснат моментът, когато можеше да се загатне, че това са неетични, недобронамерени практики и служебният кабинет можеше да се справи с този проблем на първо четене", заяви Каспарян.
Тодор Джиков: Проблемът с високите цени идва не от производителите, а от търговските вериги
"Това раздаване на пари на калпак не е нормално да се дава на всички. Компенсираме фирми, които създават инфлацията, а те излизат на печалба. Някак си всичко се отпуши миналата година, когато при олиото се оказа, че можеш да пуснеш мълва, че няма дефицит и да вдигнеш цената. КЗК се задейства и нищо не постигна. Всички други последваха тази нагла стратегия", заяви Ангелов.
Стотици нарушения и нелоялни търговски практики при хранителните стоки
"При пандемията Тръмп и Байдън раздадоха едни чекове на всички американци. Въпросът е, че твърде много инжектираха икономиката и сега тези пари са по сметките на американците. Вдигат се цените, но хората си имат спестявания. Когато се вдигат цените на суровините, страда бизнесът. Вдигат му се разходите, но не може да вдигне цените. В България проблемът идва от тази супер щедра схема за подпомагане на бизнеса", добави Ангелов.
Христо Алексиев ще оглавява Националното координационно звено за контрол на цените при храните
"В края на лятото миналата година това подпомагане беше около милиард месечно. Представете си колко пари се наляха с тази програма за компенсации. Въпросът е, че бизнесът си вдигна цените, има свръхпечалба, а отгоре на това ние му даваме и тази щедра схема за компенсации. Какво прави бизнесът с тези пари? Стоят в банките на нулева лихва. Това е целият проблем защо в България не става това, което става в целия свят. Ако видите данните на БНБ, всъщност депозитите на бизнеса растат астрономически. Те развалят цялата спойка на пазара", заяви той.
Донев: Постигнахме един непрекъснат спад на цените
"Имаме недобре работещи регураторни институции, които да се задействат и да плеснат през ръцете търговците. Това, което се случи във Франция, се случи на база активни разговори и осъзнаване на проблема, което липсва в България. Един от проблемите в момента е доставката на плодове и зеленчуци от Турция. За жалост, след земетресенията ще има осезаем проблем с доставката и повишаване на цените заради логистиката", прогнозира икономистът Агоп Каспарян.
Явор Гечев: Следим за всяко изкривяване на цените на храните
"От заложените разходи и с тези компенсации и заложени много антиинфлационни приходи, които се оказват проинфлационни, аз смятам, че не може да бъде реален този бюджет. Ще влезем в една популистка спирала. Въпреки че се наляха толкова пари за подкрепа на бизнеса, има пренебрегнати отрасли, които само това чакат, за да наложат своите искания. Продължавам да твърдя, че бизнесът вече се адаптира към новите цени на газа", добави той.
"От момента, в който "Газпром" спря кранчето за Европа, всеки месец намалява цената на газа. Преди това постоянно помпаха цените", припомни Ангелов.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Четете актуалните новини за предсрочните парламентарни избори, анализи, коментари и всичко от деня на вота: