Във вторник Азербайджан, България, Румъния, Словакия и Унгария подписаха София споразумение за насърчаване на сътрудничеството и разбирателството за изграждане на нов маршрут за доставка на азерски газ до Европа. Ключовата за реализацията на т.нар. Solidarity Ring (STRING) държава Турция, обаче, не парафира засега международния документ.

България, Румъния, Унгария и Словакия предлагат да транзитират още азерски газ за Европа

Вчера пък ЕК стартира първия по рода си процес за регистрация на нуждите от закупуване на природен газ за местните компании в блока. Механизмът, известен още като AggregateEU, ще позволи подготовката на началото на процеса по общо закупуване на газ на ниво Европейски съюз. Механизмът е крайъгълен камък на Блока за подготовка за следващата зима и презареждане на газовите хранилища по координиран начин.

Идеята е ЕС да може да използва своята така наречената колективна пазарна сила, за да договаря по-добри цени с международните доставчици -нещо, което видяхме вече с доставките на ваксини. 

Вахагн Хачатурян: България е доверен партньор

Темата коментира Георги Ангелов, главен икономист на Институт "Отворено общество" в предаването "Кой говори" по Дарик радио. 

"Това е положително развитие, защото виждате колко много държави работят заедно. Такива трансгранични проекти изискват съгласие по всички по веригата. От тази гледна точка е добре, че има диалог и че съществуващата инфраструктура може да се натовари с малка, умерена инвестиция. Това, че газът ще минава през България означава, че повече газ ще е наличен в България и няма да имаме притеснения относно това", заяви икономистът.

Путин домакин на преговори между Армения и Азербайджан в понеделник

"Колкото повече възможности за доставка на газ от различни източници има, толкова по-сигулни ще бъдем и ние и нашата икономика за това, че няма да има проблеми с доставките, и цените ще бъдат по-близки до пазарните цени, а не определени от един монополен доставчик", добави той.

"Този проект не бива да бъде зависим само от Турция или Азербейджан. Тоест разширението на съществуващите газопроводи може да се захранва от различни източници. Знаем, че България е съсобственик на нов терминал за втечнен газ в Гърция, така че през него също трябва да влиза газ. Не бива да увързваме проекта с един единствен доставчик. Когато дадеш на някого монопол, той може да го използва срещу теб. Ние не подаряваме тази тръба на Азербейджан, което е положителното за разлика от "Турски поток", който сме дали под наем на "Газпром". Ние там не можем да вкараме допълнителен газ. Хубаво, че се работи по европейските правила и с европейско финансиране", категоричен е експертът.

Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм